Hebrew Date: 5/13/5779 > Strona główna

25

Cze

Dr Ewa Kurek do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Samuel Baranowski   

Piotr Lewandowski, Gazeta Warszawska, 24/574, 15-21.06.2018

Apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Panie Premierze, mając na względzie zarówno renomę i wiarygodność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, jak i konieczność desygnowania do tego gremium osób o nieposzlakowanej reputacji i znakomitym dorobku, pozwalam sobie zasugerować kandydaturę dr Ewy Kurek na funkcję przewodniczącej MRO kolejnej kadencji.

Więcej…
 

25

Cze

Ktoś szykuje nową prowokację kielecką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Samuel Baranowski   

Z Grzegorzem Braunem - reżyserem i publicystą - rozmawia Aldona Zaorska, Gazeta Warszawska, 24/574, 15-21.06.2018

Zacznę od pytania podstawowego, ale i chyba najważniejszego - co się dzieje w naszym pięknym kraju, o czym nam nikt nie chce powiedzieć?

Instalacja żydowskiej suwerenności w Polsce z fazy planowania, obróbki propagandowej i wstępnej selekcji kadr przeszła do fazy operacyjno-infrastrukturalnej. Czego widomym znakiem jest już od paru lat ośrodek Polin w Warszawie - eksterytorialna de facto placówka cudzej suwerenności na naszym terytorium - czyli tzw. Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwrócę uwagę, że placówka ta realizuje rozliczne zadania nie- będące częścią działalności muzealniczej, nawet biorąc pod uwagę jej „unowocześnienie". Utrzymuje ekspozycję, która jest sama w sobie produktem i narzędziem dezinformacji w zakresie stosunków polsko-żydowskich, ale i działa poza swoim terenem, bo prowadzi na całym terytorium RP swoje akcje i imprezy. Już o tym była mowa, zwłaszcza na łamach „Warszawskiej" ale warto przypominać, że to wszystko dzieje się na nasz - polskich podatników - koszt.

Więcej…
 

22

Cze

Brit mila malutkiego Ariego Leiba Stamblera PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   


Szewach Weiss, DoRzeczy, 25/277, 18-24.06.2018

Niedawno zaprzyjaźniona ze mną rodzina Szaloma Stamblera zaprosiła mnie na uroczystość obrzezania malutkiego Żyda - Ariego Leiba. Rabin Szalom Stambler od wielu lat mieszka w Polsce i stworzył tu środowisko chasydów Chabad. Ruch ten powstał ponad 200 lat temu, zapoczątkowany przez rabina Szneura Zalmana z Lądów. Nazwa pochodzi od trzech hebrajskich słów: Chochma (mądrość), Bina (zrozumienie, naturalna inteligencja] oraz Daat (wiedza). Chasydzi stworzyli ogromny ruch zwyczajnych Żydów, chcąc pokazać, że każdy Żyd ma bezpośredni kontakt z Bogiem, może się do Niego zwracać, modlić się, śpiewać Mu czy prosić Go o wybaczenie.

Więcej…
 

22

Cze

KOŚCIÓŁ KATOLICKI I ŻYDZI: AWANTURA O HLONDA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Waldemar Kumór, Newsweek, 26/2018, 18-24.06.2018

Czy ktoś posądzany o antysemityzm może zostać świętym Kościoła katolickiego? Jak oceniać dziś antysemickie wypowiedzi sprzed prawie 100 lat? To przypadek prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda

Ostatnio zmieniany w Piątek, 22 Czerwiec 2018 08:37
Więcej…
 

22

Cze

Gorzka historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Znajomy Żyd przysiada się do mnie na ławce w Ogrodzie Krasińskich i pyta, dlaczego jestem taki smutny.

— Graetz umarł — wyjaśniam mu.

Błogosławiony niech będzie Sędzia Sprawiedliwy! — powiada Żyd, i zaraz dodaje — Tutejszy?

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 03 Maj 2018 11:48
Więcej…
 

20

Cze

Skarbnica midraszów i agad, cz. IX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Aron Kohn, Hajfa - Izrael   

Drogi Jakuba i Ezawa

Kiedy chłopcy podrośli i mieszkańcy miasta na własne oczy zobaczyli, jak postępują w życiu codziennym, wyrazili o nich następującą, opinię: „Pierwszy, to kłujący cierń, natomiast drugi to przepiękny, wspaniały kwiat”.

Więcej…
 

15

Cze

Skarbnica midraszy i agad, cz. XV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja: Samuel Baranowski   

WĄŻ BABILOŃSKI

Zburzenie świątyni Baala przez Daniela wywołało gniew i nienawiść ministrów i innych dygnitarzy na królewskim dworze. Pragnienie pomszczenia śmierci kapłanów stało się zaczątkiem spisku, którego celem było przywrócenie kultu Baala. Ministrowie, uczestnicy spisku, udali się do króla z niewinną na pozór propozycją, aby Daniel rozprawił się z wężem, któremu Babilończycy składali cześć boską.

Więcej…
 

13

Cze

Skarbnica midraszów i agad, cz. VIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Kiedy aniołowie płakali

Trzeciego dnia wędrówki Abraham zobaczył przed sobą wielką dolinę otoczoną wysokimi górami. A góry chwiały się i przesuwały ze swego miejsca do jednego ośrodka. Powoli i systematycznie zbliżały się do siebie, aż powstała z nich jedna wielka i potężna góra. I oto pojawił się ognisty słup i stanął na szczycie góry. A wierzchołek słupa sięgał nieba. I obłok przeszybował nad górą i przykrył ją. I wtedy Bóg objawił się w obłoku. I straszny to był i cudowny zarazem widok. Wtedy Abraham rzekł do Icchaka:

Więcej…
 

08

Cze

Ta joj! Tu Radio Lwów! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Myślę, że do wielu z Was dotarła legenda „Wesołej Lwowskiej Fali”. Aczkolwiek bardziej by tu pasowała nazwa „Wesołe Lwowskie Tsunami”, pustoszące wszystko na swojej drodze. I wcale nie przesadzam. Gdy zbliżał się czas emisji owej audycji, pustoszały ulice i wszyscy zasiadali przy radiach. Nie bez powodu „Lwowska Fala” po dziś dzień uznawana jest za najpopularniejszą audycję w historii Polskiego Radia.

Ostatnio zmieniany w Piątek, 08 Czerwiec 2018 06:33
Więcej…
 

08

Cze

Skarbnica midraszy i agad, cz. XIV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja: Samuel Baranowski   

ZMARTWYCHWSTANIE CADYKA

Szalom ben Tikwa cieszył się szacunkiem i miłością wszystkich Żydów dzięki swojej działalności dobroczynnej. Nie tylko zaopatrywał biedaków w żywność i ubrania, ale też nie skąpił im pieniędzy i podtrzymywał na duchu. Miał zwyczaj codziennie zanosić do bramy miasta dzban z zimną wodą, aby pokrzepić strudzonych drogą przybyszów. Zapraszał też ich do domu na posiłek. Jego dobre uczynki spodobały się Bogu, którypobłogosławił mu. Szalom miał więc dostatnie życie.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL