Hebrew Date: 3/15/5781 > Strona główna

21

Lip

przy okrągłym stoliku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

bym siadł

przy okrągłym stoliku

na rogu krakowskiego i europejskiej


i popatrzył

w twoje

rozmalowane kolorami wiosny

oczy


i wyczytał zapisany tekst

że tylko ja będę

w dzień w dzień

i w noc w noc


w przytuleniu rozwartym oczekującym

dającym tyle potrzebnego

po dniach jałowych


dającym tyle ciszy

po dniach rozkręcanych

nerwowością chodzenia


i tyle nadziei

że może jeszcze być


z tomiku poezji Marka Brzozowskiego pt. „jakie jest...”

Opracował: Janusz Baranowski - Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych

 

17

Lip

Radio z Wilna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leon Baranowski, Buenos Aires, Argentyna   

Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk, DoRzeczy, nr 24, 8-14.06.2020 r.

Wizytówką przedwojennej Wileńszczyzny były len i raki. Region jednak chlubił się przede wszystkim wileńską firmą Elektrit, produkującą radioodbiorniki na cały świat Wileńszczyzna była województwem praktycznie bez przemysłu, znajdowała się na 14 miejscu wśród 16 województw pod względem liczby zakładów przemysłowych. Z pracy na roli utrzymywało się trzy czwarte mieszkańców. Gleby nie były jednak urodzajne, do tego dochodziła niska kultura rolna, co powodowało słabe plony. Wileńszczyzna wyróżniała się w rolnictwie jedynie pierwszym miejscem w uprawie grochu i lnu. Faktycznie, znajdowały się tam największe w Polsce obszary uprawy lnu. Były jednak problemy, by z uprawy i przetwórstwa tego „białego węgla Wileńszczyzny" osiągać zyski. Len bowiem nie stał się powszechnie używaną tkaniną ubraniową, zamiast importowanego surowca (bawełny, wełny).

Więcej…
 

14

Lip

Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania   

Esej ten został napisany w 1975 roku, po wojnie Jom Kipur, powstał więc w konkretnym politycznym kontekście. I chociaż, kontekst ten dawno już należy do historii, nie należą do niej rozterki, gniew i ból, które zawsze towarzyszą pisarzowi uczciwie traktującemu swoje powołanie.

Mniam Akavia

Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu stała się prawdziwsza, ważniejsza i bardziej znacząca niż jego rzeczywistość literacka. Spotykamy go na uroczystościach, na akademiach i demonstracjach, podpisującego protesty, przemawiającego do tłumu, piszącego artykuły do gazet, wykładającego w wojsku i w szkołach.

Więcej…
 

07

Lip

Słownik pojęć wolnomularskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

„Deszcz pada” — hasło ostrzegające wolnomularzy, że w ich gronie znajduje się profan (światowy), przy którym nie należy mówić o sprawach zakonu; wyrażenie: „deszcz pada na świątynię'’ oznacza, że „świątynia nie jest zamknięta'' bądź „opatrzona”, czyli może być narażona na niedyskrecję światowych

Więcej…
 

03

Lip

Polacy - ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Dodatek specjalny, DoRzeczy, nr 24, 8-14.06.2020 r.

Rozrachunek z sumieniem ludzkości

Jest kilka słów, którymi można opisać bezmiar okrucieństwa i zbrodni niemieckiego okupanta w czasie drugiej wojny światowej. Auschwitz otwiera tę listę. Przed 80 laty -14 czerwca 1940 r. - do powstałego w Oświęcimiu - na polskich ziemiach wcielonych do III Rzeszy - niemieckiego obozu koncentracyjnego przywieziono pierwszy transport 728 więźniów politycznych z Tarnowa. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Więcej…
 

30

Cze

Krótka historia wszystkiego czyli filozoficzne podstawy poznania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Mirosława Dołęgowska-Wysocka, Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Drogie Siostry,

Chciałabym podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat lektury książki Kena Wilbera zatytułowanej „Krótka historia wszystkiego”; książki, do której stale powracam, która skłania do przemyśleń na temat kondycji Człowieka i świata, w którym żyjemy.

Więcej…
 

26

Cze

Noam Chomsky: 10 sposobów na manipulację społeczeństwem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Elżbieta Wiśniewska, Obywatelska, nr 220, 5-18.06.2020 r.

Noam Chomsky jest jednym z najbardziej szanowanych intelektualistów na świecie. Ten amerykański myśliciel został uznany przez New York Timesa za najważniejszego w czasach nowoczesnych. Jednym z jego głównych dzieł było przeanalizowanie strategii manipulacji masowej we współczesnym świecie.

Więcej…
 

23

Cze

Z poezji żydowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Chana Senesz (1921-1944) poetka, urodzona w Budapeszcie. Córka pisarza Beli Senesz.a (1874-1929). Przybyła z matką do Erec Israel w 1939 osiadła w kibucu Sdot Jam. W marcu 1944 r. Chana Senesz, jako członek Hagany, zgłosiła się do oddziału spadochroniarzy. Wylądowała w Jugosławii, przekroczyła granicę okupowanych Węgier. Została aresztowana i stracona.

Latarenka

W pożodze wojennej i w łunie pożarów

Pośród dni burzy srogiej i krwawej

Zapalam światełko mej latarenki

I szukam, szukam Człowieka.

Więcej…
 

19

Cze

POLSKIE ULICE W IZRAELU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leon Baranowski, Buenos Aires - Argentyna   

Warszawska Gazeta, nr 22, 29.05-4.06.2020 r.

Jeżeli autor w tytule artykułu używa zwrotu „nowa genialna teoria spiskowa" a spiskowa znaczy tyle, że naukowo SI tłumaczy istnienie/występowanie nieczystych sił i mechanizmów, a potem autor nazywa ją bzdurą, to artykuł jest bzdurny, gazeta z ulicy Czerskiej idiocieje, jej redaktorzy także, ukradła mi kilka minut czasu, więc niech was wszystkich na Czerskiej weźmie maleńka epidemia cholery.

Więcej…
 

16

Cze

Odrodzenie masonerii na Litwie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Z ojczystych stron Adama Mickiewicza i Tomasza Zana dochodzą nas znów interesujące wieści. Jak mogliśmy przeczytać w listopadowym numerze znakomitego, austriackiego pisma wolnomularskiego „Blaue Blatter”, które z kolei powołuje się na szacowny hamburski organ „Hanseatisches Logen Blatt” (nr 10/2002) — na Litwie powstaje pierwsza po drugiej wojnie światowej Wielka Loża.

Braciom litewskim, oraz wspomagającym ich braciom niemieckim, a w szczególności loży o symbolicznej nazwie „Die Briickenbauer”, czyli „Budowniczowie Mostów”, redakcja „Wolnomularza Polskiego” przesyła z tej okazji braterskie pozdrowienia i gratulacje.

***

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL