Hebrew Date: 8/11/5780 > Strona główna

30

Paź

Czar PRL-u (retrospekcja nienostalgiczna) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Waldemar Łysiak, DoRzeczy, nr 30, 22-28.07.2019 r.

Bohdan Urbankowski: „PRL jest wyjątkowo sztywna i niezgrabna (...) Partia, która podbiła naród, była sektą i zarazem organizacją militarną, potem stała się władzą cywilną, nie rezygnując z dawnych cech. Strukturalnie ta partia odgrywała rolę wojska najeźdźczego, a bezpartyjni rolę narodu podbitego" (1995)

Andrzej Roman: „PRL była kompletną Paranoją, a jej historia była zapisem choroby” (1990)

Aleksander Małachowski: „PRL to szczytowe osiągniecie tysiącletniej historii Polski” (1993)

22 lipca był głównym świętem narodowym komunistycznej Polski - PRL-u (1 maja był świętem międzynarodowym, a nie narodowym). Państwo to trwało przez prawie pół stulecia, od 1944/1945, lecz nazwę PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa) zyskało oficjalnie dopiero 22 lipca 1952 roku (wcześniej zwało się: Polska Ludowa), o czym mało kto pamięta dziś. Dorosłym obywatelom PRL-u 22 lipca kojarzył się właśnie z hucznymi obchodami, akademiami (fabrycznymi, biurowymi, szkolnymi), ze „wstępniakami" w gazetach (tromtadrackimi) i z całym przynależnym propagandowym picem, dzieciom zaś ze słodyczami Wedlowskimi, bo ta „kapitalistyczna" niegdyś wytwórnia została przemianowana na Zakłady im. 22 Lipca. Skąd się ten 22 lipiec wziął? Ano z 1944 roku. Sowiecki PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego), powołany przez sowiecką KRN (Krajową Radę Narodową - zalążek parlamentu komunistycznej RP), 22 lipca ogłosił w Moskwie sygnowany dzień wcześniej manifest, kłamiąc, że ogłasza go w Lublinie, dlatego później zwano ów dokument nie tylko „Manifestem Lipcowym", lecz i „Manifestem Lubelskim". Głosił on „ludowi miast i wsi", że PKWN to tymczasowy naczelny organ komunistycznej władzy wykonawczej w Polsce. Dzięki temu przyjęło się uważanie 22 lipca za początek czerwonej Polski.

Więcej…
 

28

Paź

„Tajna notatka" dotycząca roszczeń żydowskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa - Izrael   

Paweł (Programista, absolwent matematyki, reprezentant kadry Polski w grach logicznych), Obywatelska, nr 197, 19.7-1.08.2019 r.

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Na spotkaniu był także obecny Stanisław Michalkiewicz, który ujawnił tajną notatkę ze spotkania ambasadora Jacka Chodorowicza z jego amerykańskim odpowiednikiem Tomaszem Yazdgerdi. Wynika z niej, że Amerykanie zapewniają polski rząd, że do wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne prace dotyczące restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny. W sieci zamieszczono nagranie, na którym Stanisław Michalkiewicz zaprezentował treść dyplomatycznej notatki informacyjnej ze spotkania w MSZ z 25 października 2018 roku. Notatka miała sugerować, że istnieje układ co do zapłaty roszczeń.

Więcej…
 

28

Paź

ZAPOMNIANI BOHATEROWIE. JAK POLACY POMAGALI ŻYDOM W GETCIE WARSZAWSKIM. BOHATER NARODOWY SZMUL ZYGIELBOJM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksander Szumanski   

Poczynając od stycznia 1943 roku, oficerowie Armii Krajowej i przedstawiciele Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB)spotykali się w celu opracowania wspólnej akcji po obu stronach muru getta i wybuchu powstania. Trzy jednostki polskie, dowodzone przez kapitana Józefa Pszennego („Chwacki”) miały przebić się przez mury getta, atakując Niemców po "aryjskiej" stronie i wysadzając w powietrze mury getta. Ponieważ od samego początku było wiadomo, że powstanie skończy się nieuchronną klęską, akcja ta została zaplanowana po to, aby otworzyć drogę odwrotu żołnierzom żydowskim.

Więcej…
 

26

Paź

ZAROBIĆ NA HOLOKAUŚCIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa - Izrael   

Kamil Nadolski, Newsweek, nr 28, 8-14.07.2019 r.

Przedmioty, które oszust Binjamin Wiłkomirski prezentował na dowód tego, że jako dziecko był więźniem obozu na MajdankuZnana niemiecka historyczka przez lata wzbudzała współczucie, pisząc o losach zamordowanych krewnych w Auschwitz. Okazało się, że wszystko zmyśliła. Nie ona jedna.

Więcej…
 

24

Paź

RODZINA FRANKE - CZĘSTOCHOWSCY EWANGELICY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Juliusz Sętowski, CGK, nr 18/lipiec 2019 r.


Ród Franke, wywodzący się z Niemiec, od lat 80. XIX wieku związany był z Częstochową. Członkowie tej rodziny zaznaczyli się na terenie miasta w działalności gospodarczej, samorządowej, społecznej, sportowej, a także w dziedzinie ochrony zdrowia. Od przedstawiciela tej rodziny - Adolfa Frankego wzięła nazwę jedna z najpiękniejszych częstochowskich kamienic - dom przy I Alei 14.

Więcej…
 

22

Paź

Operacja „Sprywatyzować Auschwitz” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa   

Stanislas Balcerac, Warszawska Gazeta, nr 26, 28.06-4.07.2019 r.

Żydowski lobbysta Jonny Daniels chce „maksymalnego oderwania" dawnego niemieckiego obozu w Auschwitz od „współczesnej Polski". O wiele lepszym projektem, zarówno dla Polski, jak i Izraela, mogłoby być przeniesienie Muzeum Auschwitz ll – Birkenau do Izraela.

- „Muzeum w Auschwitz powinna zarządzać międzynarodowa instytucja, mająca własną straż. Chodzi o to, by te miejsca maksymalnie oderwać od współczesnej Polski. Moim zdaniem to nie wy powinniście też płacić za ich utrzymanie" - stwierdził żydowski lobbysta działający w Polsce, Jonny Daniels, w wywiadzie dla tygodnika, „W Sieci" opublikowanym 26 lutego 2018 r. Były ochotnik izraelskich sił zbrojnych Daniels ma wprawę w temacie „własnej straży". Już w 2015 r. Daniels snuł plany wysłania do Izraela I00 ochroniarzy z polskiej firmy City Security. Znalazł bratnią duszę w osobie prezesa tej firmy, Beniamina Krasickiego. Zabrał nawet kilku karków Krasickiego w pokazową podróż do Izraela. „Międzynarodowa instytucja", o której wspomniał Daniels, to prawdopodobnie kolejna fundacja, w których zakładaniu się specjalizuje. Projekt sprywatyzowania Auschwitz i przejęcia kontroli nad jego „ochroną" wpisuje się idealnie w projekt izraelskich roszczeń majątkowych, popychany amerykańską ustawą 447. Jak później odmówić kasy podatników na nową fundację zajmującą się tak szczytnym celem?

Więcej…
 

20

Paź

NAJWIĘKSZA SZCZUJNIA III RZESZY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa   

Kamil Janicki, Newsweek, nr 25, 17-23.06.2019 r.

Razem z nim powieszono dziewięciu czołowych nazistów. Tylko on tuż przed śmiercią wykrzyknął: „Heil Hitler!”

O Juliusu Streicherze mówiono, że to „pierwszy żydożerca świata” i „najwyższy kapłan ogłupienia”. Nie zdobył niesławy równej tej Himmlera, Goebbelsa czy Eichmanna, w NSDAP był jednak zanim którykolwiek z nich uwierzył w slogany nazizmu. I pozostał wierny Hitlerowi do końca.

„Streicher i jemu podobni nie przekonali Niemców, by znienawidzili Żydów” - pisał prof. Randall Bytwerk, specjalista od nazistowskiej propagandy. „Ale to oni zaszczepili w narodzie znieczulicę, bez której Zagłada nie mogłaby dojść do skutku”.

Więcej…
 

19

Paź

Zwiedzając zapomnianą wyspę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

tekst i zdjęcie; Katarzyna Gwara, Życie Częstochowy, nr 122, 18-20.10.2019 r.

Janusz Baranowski - autor książki „Din. Łowca duszWasze dzieci uwielbiają bajki fantasy? Tej książki nie powinno więc zabraknąć w ich domowej biblioteczce. Częstochowianin Janusz Baranowski wydał książkę „Din. Łowca dusz”, której adresatami są właśnie najmłodsi czytelnicy. Wieczorek promocyjny, podczas którego będzie można porozmawiać z autorem, zaplanowano na 27 listopada. Początek o godzinie 18.00.

Ostatnio zmieniany w Sobota, 19 Październik 2019 10:55
Więcej…
 

18

Paź

Koniec zaplanowany PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Piotr Kościński, DoRzeczy, nr 25, 17-23.06.2019 r.

Przywódca Kazachów okazał się bardziej przewidujący niż rządzący sąsiednimi krajami

Obserwując wydarzenia w Azji Centralnej, rozgrywające się 4 tys. km od nas, niespecjalnie dostrzegamy różnice między poszczególnymi postsowiecldmi republikami. To, co się dzieje w różnych „stanach" - Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie - jest dla nas równie niepojęte. Trudno się więc dziwić, że zdumiewa nas operacja przekazania władzy, która trwa w pierwszym z tych państw. Zwłaszcza że jest przeprowadzona z niespotykaną wręcz precyzją.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 25 Czerwiec 2019 09:20
Więcej…
 

17

Paź

Wymazany z historii polski Holokaust PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn – Hajfa, Izrael   

Piotr Szubarczyk, Warszawska Gazeta, nr 24, 14-20.06.2019 r.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono pierwszą dużą grupę Polaków, więźniów politycznych („wrogów niemczyzny") z Tarnowa. Dzień 14 czerwca jest od roku 2006 - z woli Sejmu RP - dniem pamięci o Polakach umierających w KL Auschwitz i innych niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Niestety, lekceważymy to święto, a wielu z nas po prostu o nim nie wie!

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL