Hebrew Date: 2/11/5779 > Strona główna

25

Cze

Ktoś szykuje nową prowokację kielecką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Samuel Baranowski   

Z Grzegorzem Braunem - reżyserem i publicystą - rozmawia Aldona Zaorska, Gazeta Warszawska, 24/574, 15-21.06.2018

Zacznę od pytania podstawowego, ale i chyba najważniejszego - co się dzieje w naszym pięknym kraju, o czym nam nikt nie chce powiedzieć?

Instalacja żydowskiej suwerenności w Polsce z fazy planowania, obróbki propagandowej i wstępnej selekcji kadr przeszła do fazy operacyjno-infrastrukturalnej. Czego widomym znakiem jest już od paru lat ośrodek Polin w Warszawie - eksterytorialna de facto placówka cudzej suwerenności na naszym terytorium - czyli tzw. Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwrócę uwagę, że placówka ta realizuje rozliczne zadania nie- będące częścią działalności muzealniczej, nawet biorąc pod uwagę jej „unowocześnienie". Utrzymuje ekspozycję, która jest sama w sobie produktem i narzędziem dezinformacji w zakresie stosunków polsko-żydowskich, ale i działa poza swoim terenem, bo prowadzi na całym terytorium RP swoje akcje i imprezy. Już o tym była mowa, zwłaszcza na łamach „Warszawskiej" ale warto przypominać, że to wszystko dzieje się na nasz - polskich podatników - koszt.

Więcej…
 

22

Cze

Brit mila malutkiego Ariego Leiba Stamblera PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   


Szewach Weiss, DoRzeczy, 25/277, 18-24.06.2018

Niedawno zaprzyjaźniona ze mną rodzina Szaloma Stamblera zaprosiła mnie na uroczystość obrzezania malutkiego Żyda - Ariego Leiba. Rabin Szalom Stambler od wielu lat mieszka w Polsce i stworzył tu środowisko chasydów Chabad. Ruch ten powstał ponad 200 lat temu, zapoczątkowany przez rabina Szneura Zalmana z Lądów. Nazwa pochodzi od trzech hebrajskich słów: Chochma (mądrość), Bina (zrozumienie, naturalna inteligencja] oraz Daat (wiedza). Chasydzi stworzyli ogromny ruch zwyczajnych Żydów, chcąc pokazać, że każdy Żyd ma bezpośredni kontakt z Bogiem, może się do Niego zwracać, modlić się, śpiewać Mu czy prosić Go o wybaczenie.

Więcej…
 

22

Cze

KOŚCIÓŁ KATOLICKI I ŻYDZI: AWANTURA O HLONDA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Waldemar Kumór, Newsweek, 26/2018, 18-24.06.2018

Czy ktoś posądzany o antysemityzm może zostać świętym Kościoła katolickiego? Jak oceniać dziś antysemickie wypowiedzi sprzed prawie 100 lat? To przypadek prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda

Ostatnio zmieniany w Piątek, 22 Czerwiec 2018 08:37
Więcej…
 

22

Cze

Gorzka historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Znajomy Żyd przysiada się do mnie na ławce w Ogrodzie Krasińskich i pyta, dlaczego jestem taki smutny.

— Graetz umarł — wyjaśniam mu.

Błogosławiony niech będzie Sędzia Sprawiedliwy! — powiada Żyd, i zaraz dodaje — Tutejszy?

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 03 Maj 2018 11:48
Więcej…
 

20

Cze

Skarbnica midraszów i agad, cz. IX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Aron Kohn, Hajfa - Izrael   

Drogi Jakuba i Ezawa

Kiedy chłopcy podrośli i mieszkańcy miasta na własne oczy zobaczyli, jak postępują w życiu codziennym, wyrazili o nich następującą, opinię: „Pierwszy, to kłujący cierń, natomiast drugi to przepiękny, wspaniały kwiat”.

Więcej…
 

15

Cze

Skarbnica midraszy i agad, cz. XV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja: Samuel Baranowski   

WĄŻ BABILOŃSKI

Zburzenie świątyni Baala przez Daniela wywołało gniew i nienawiść ministrów i innych dygnitarzy na królewskim dworze. Pragnienie pomszczenia śmierci kapłanów stało się zaczątkiem spisku, którego celem było przywrócenie kultu Baala. Ministrowie, uczestnicy spisku, udali się do króla z niewinną na pozór propozycją, aby Daniel rozprawił się z wężem, któremu Babilończycy składali cześć boską.

Więcej…
 

13

Cze

Skarbnica midraszów i agad, cz. VIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Kiedy aniołowie płakali

Trzeciego dnia wędrówki Abraham zobaczył przed sobą wielką dolinę otoczoną wysokimi górami. A góry chwiały się i przesuwały ze swego miejsca do jednego ośrodka. Powoli i systematycznie zbliżały się do siebie, aż powstała z nich jedna wielka i potężna góra. I oto pojawił się ognisty słup i stanął na szczycie góry. A wierzchołek słupa sięgał nieba. I obłok przeszybował nad górą i przykrył ją. I wtedy Bóg objawił się w obłoku. I straszny to był i cudowny zarazem widok. Wtedy Abraham rzekł do Icchaka:

Więcej…
 

08

Cze

Ta joj! Tu Radio Lwów! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Myślę, że do wielu z Was dotarła legenda „Wesołej Lwowskiej Fali”. Aczkolwiek bardziej by tu pasowała nazwa „Wesołe Lwowskie Tsunami”, pustoszące wszystko na swojej drodze. I wcale nie przesadzam. Gdy zbliżał się czas emisji owej audycji, pustoszały ulice i wszyscy zasiadali przy radiach. Nie bez powodu „Lwowska Fala” po dziś dzień uznawana jest za najpopularniejszą audycję w historii Polskiego Radia.

Ostatnio zmieniany w Piątek, 08 Czerwiec 2018 06:33
Więcej…
 

08

Cze

Skarbnica midraszy i agad, cz. XIV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja: Samuel Baranowski   

ZMARTWYCHWSTANIE CADYKA

Szalom ben Tikwa cieszył się szacunkiem i miłością wszystkich Żydów dzięki swojej działalności dobroczynnej. Nie tylko zaopatrywał biedaków w żywność i ubrania, ale też nie skąpił im pieniędzy i podtrzymywał na duchu. Miał zwyczaj codziennie zanosić do bramy miasta dzban z zimną wodą, aby pokrzepić strudzonych drogą przybyszów. Zapraszał też ich do domu na posiłek. Jego dobre uczynki spodobały się Bogu, którypobłogosławił mu. Szalom miał więc dostatnie życie.

Więcej…
 

06

Cze

Skarbnica midraszów i agad, cz. VII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Rywka i Icchak

Eliezer wyjął najpierw złote i srebrne naczynia, potem drogie i wspaniałe suknie, po czym wręczył je razem Rywce w darze. Nie zapomniał też o prezentach dla jej matki i brata.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL