Hebrew Date: 5/11/5781 > Strona główna

04

Sie

Mały książę i masoni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Bożena M. Dołęgowska-Wysocka Loża Prometea na Wschodzie Warszawy, Wolnomularz Polski, nr 35, czerwiec 2002

Dopiero niedawno dowiedziałam się, że wielki pisarz francuski Antoine de Saint-Exupery był naszym bratem, i że pewne słowa z Małego Księcia umieszczone zostały w poczesnym miejscu domu lożowego Wielkiego Wschodu Francji. Postanowiłam raz jeszcze sięgnąć po jedną z moich lektur dzieciństwa i odszukać - jeśli są - idei masońskich na jej kartach.

Więcej…
 

29

Lip

Białe noce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania   

To była wspaniała wycieczka! W tenisówkach i dżinsach, z plecakami na ramionach dotarliśmy aż do Laplandii. Parę dni spędziliśmy w przystani turystycznej w Abisko, blisko Bieguna — daleko od cywilizacji. Stąd już pieszo wędrowaliśmy dalej, po lasach, łąkach i stepach, a potem, przepięknym fiordem dotarliśmy aż do malowniczego miasta Narvik.

Więcej…
 

24

Lip

"Wezwani po imieniu" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Bartosz Półrolnik, Gazeta Częstochowska, nr 28/29/30, 16.07 – 5.08.2020 r.

Franciszka i Józef Sowowie zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej

Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz w imieniu własnym i wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego podziękował za pamięć i uczczenie bohaterów Ziemi CzęstochowskiejW kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku odbyła się 16 czerwca 2020 roku uroczysta Msza Święta w intencji Franciszki i Józefa Sowów, zamordowanych w 1943 r. wraz z Żydami, którym dali schronienie przed niemieckim okupantem. Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej w miejscu ich pochówku.

Więcej…
 

21

Lip

przy okrągłym stoliku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

bym siadł

przy okrągłym stoliku

na rogu krakowskiego i europejskiej


i popatrzył

w twoje

rozmalowane kolorami wiosny

oczy


i wyczytał zapisany tekst

że tylko ja będę

w dzień w dzień

i w noc w noc


w przytuleniu rozwartym oczekującym

dającym tyle potrzebnego

po dniach jałowych


dającym tyle ciszy

po dniach rozkręcanych

nerwowością chodzenia


i tyle nadziei

że może jeszcze być


z tomiku poezji Marka Brzozowskiego pt. „jakie jest...”

Opracował: Janusz Baranowski - Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych

 

17

Lip

Radio z Wilna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leon Baranowski, Buenos Aires, Argentyna   

Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk, DoRzeczy, nr 24, 8-14.06.2020 r.

Wizytówką przedwojennej Wileńszczyzny były len i raki. Region jednak chlubił się przede wszystkim wileńską firmą Elektrit, produkującą radioodbiorniki na cały świat Wileńszczyzna była województwem praktycznie bez przemysłu, znajdowała się na 14 miejscu wśród 16 województw pod względem liczby zakładów przemysłowych. Z pracy na roli utrzymywało się trzy czwarte mieszkańców. Gleby nie były jednak urodzajne, do tego dochodziła niska kultura rolna, co powodowało słabe plony. Wileńszczyzna wyróżniała się w rolnictwie jedynie pierwszym miejscem w uprawie grochu i lnu. Faktycznie, znajdowały się tam największe w Polsce obszary uprawy lnu. Były jednak problemy, by z uprawy i przetwórstwa tego „białego węgla Wileńszczyzny" osiągać zyski. Len bowiem nie stał się powszechnie używaną tkaniną ubraniową, zamiast importowanego surowca (bawełny, wełny).

Więcej…
 

14

Lip

Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania   

Esej ten został napisany w 1975 roku, po wojnie Jom Kipur, powstał więc w konkretnym politycznym kontekście. I chociaż, kontekst ten dawno już należy do historii, nie należą do niej rozterki, gniew i ból, które zawsze towarzyszą pisarzowi uczciwie traktującemu swoje powołanie.

Mniam Akavia

Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu stała się prawdziwsza, ważniejsza i bardziej znacząca niż jego rzeczywistość literacka. Spotykamy go na uroczystościach, na akademiach i demonstracjach, podpisującego protesty, przemawiającego do tłumu, piszącego artykuły do gazet, wykładającego w wojsku i w szkołach.

Więcej…
 

07

Lip

Słownik pojęć wolnomularskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

„Deszcz pada” — hasło ostrzegające wolnomularzy, że w ich gronie znajduje się profan (światowy), przy którym nie należy mówić o sprawach zakonu; wyrażenie: „deszcz pada na świątynię'’ oznacza, że „świątynia nie jest zamknięta'' bądź „opatrzona”, czyli może być narażona na niedyskrecję światowych

Więcej…
 

03

Lip

Polacy - ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Dodatek specjalny, DoRzeczy, nr 24, 8-14.06.2020 r.

Rozrachunek z sumieniem ludzkości

Jest kilka słów, którymi można opisać bezmiar okrucieństwa i zbrodni niemieckiego okupanta w czasie drugiej wojny światowej. Auschwitz otwiera tę listę. Przed 80 laty -14 czerwca 1940 r. - do powstałego w Oświęcimiu - na polskich ziemiach wcielonych do III Rzeszy - niemieckiego obozu koncentracyjnego przywieziono pierwszy transport 728 więźniów politycznych z Tarnowa. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Więcej…
 

30

Cze

Krótka historia wszystkiego czyli filozoficzne podstawy poznania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Mirosława Dołęgowska-Wysocka, Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Drogie Siostry,

Chciałabym podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat lektury książki Kena Wilbera zatytułowanej „Krótka historia wszystkiego”; książki, do której stale powracam, która skłania do przemyśleń na temat kondycji Człowieka i świata, w którym żyjemy.

Więcej…
 

26

Cze

Noam Chomsky: 10 sposobów na manipulację społeczeństwem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Elżbieta Wiśniewska, Obywatelska, nr 220, 5-18.06.2020 r.

Noam Chomsky jest jednym z najbardziej szanowanych intelektualistów na świecie. Ten amerykański myśliciel został uznany przez New York Timesa za najważniejszego w czasach nowoczesnych. Jednym z jego głównych dzieł było przeanalizowanie strategii manipulacji masowej we współczesnym świecie.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL