Hebrew Date: 11/11/5781 > Strona główna

09

Cze

Na chodniku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cwi Abramowicz, Antwerpia   

Izzak Baszewis Singer

W sobotę, po „czulencie” Blimełe, córka Fiszla, rabinowa Jentł i niewiasta o imieniu Genendł siadały na ławce i zaczynały opowiadać sobie zasłyszane i zapamiętane historyjki lub wydarzenia. Z całej tej trójki jedynie Blimełe nosiła na głowie perukę z jedwabnych nitek. Miała na sobie starą wysłużoną suknię, jeszcze z wyprawy ślubnej. Miała krzywy, mały nosek i spiczasty podbródek. Jej oczy sprawiały wrażenie skośnych. Blimełe była członkinią Bractwa Pogrzebowego „Chewra Kadisza”. Zajmowała się myciem ciał zmarłych kobiet przed złożeniem ich do grobu. Szyła też całuny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Do cięcia płótna nie używała nożyc. Wystarczały jej ręce. Rozerwane płótno zszywała szerokim ściegiem, który zyskał miano „sobotniego ściegu”. Podczas szalejącej w mieście epidemii cholery chodziła od domu do domu i nacierała spirytusem ciała chorych. Naczelny lekarz miasta doktor Czaplicki ostrzegał ją, żeby tego nie robiła, bo może się zarazić i umrzeć, ale ona uparcie i niezmiennie odpowiadała mu: Młodsi ode mnie umarli.

Więcej…
 

02

Cze

Masoneria i Muzyka przyszłości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Iwona Agnieszka Siedaczek, Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Ludomir Michał Rogowski (1881-1954)

Mojej Drogiej Basieńce, która w 1988 roku podarowała mi „Muzykę przyszłości” L. M. Rogowskiego

Lubelska Starówka i jej okolice, które jako mieszkanka Lublina odwiedzam często, mieszczą w sobie pamięć wielu niezwykłych ludzi, którzy tam się urodzili, mieszkali, a których nazwiska weszły na stałe do historii kultury. Poczynając od poety łacińskiego Sebastiana Fabiana Klonowi ca, poprzez muzyków — skrzypków Stanisława Serwaczyńskiego i Henryka Wieniawskiego, oraz jego brata Józefa - pianisty, pisarzy - Andrzeja Struga, Wincentego Pola, malarza Władysława Czachórskiego, dojdziemy do tablicy wmurowanej w elewację starej i pięknej kamienicy Pod Czarnym Orłem. Tablicę poświęcono pamięci urodzonego w tym miejscu późniejszego kompozytora, dyrygenta i pisarza — Ludomira Michała Rogowskiego w stulecie jego urodzin — w 1981 r.

Więcej…
 

25

Maj

Z poezji Żydowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania   

Budapeszt 1992

Itamar Jaoz-Kest

Sam,

w hotelu gdy światło

pali się jeszcze na korytarzach jak w katakumbach

kraju utraconego w niespodziewanych mgłach.

I tylko krzyże miasta ślą myśli ku Dunajowi

w oczekiwaniu nocnego ciepła ludzkiego,

w chwili gdy hałas z zewnątrz huśta drzwiami

jak obudzony Golem w wędrówce:

I oto ja, nieproszony gość, jakby

jedyny ocalony w tym mieście,

jedyny świadek tamtego świata,

odziany jestem w kolczasty drut i jak kuglarz

ukrywam języki ognia pod odzieżą —


Lecz inaczej niż moja matka,

której nienawiść spaliła

we śnie kraj jej pochodzenia —

Ja nie żywię urazy!


Moje łóżko w przypadkowym hotelu

jest jak okręt uchodźców

ruszający w drogę —


I gotów jestem do ucieczki bez powrotu.


ITAMAR JAOZ-KEST, ur. w 1932 roku na Węgrzech. W czasie wojny deportowano go wraz z rodzicami do Bergen-Belsen. Do Izraela przyjechał w 1950 roku.

Wydawca i redaktor wydawnictwa i pisma „Eked”. Debiutował w 1957 r. antologią poezji. Opublikował własny „Wybór wierszy” i inne tomy własnych wierszy. Tłumaczy poezje z węgierskiego. Zwolennik tzw. poezji dwóch źródeł.


Ta palma o pochyłym grzbiecie

Natan Jonatan

Wsłuchaj się w gruchanie wiejącego wiatru. Jak Golany

zapaliły się w ognia płomieniach. Teraz ten pożar

aksamit cyklamenów

czas objął kochającą ręką.

Patrz na Twój kraj, ten bolejący. Dotknij go

wyszepcz jego imię. U brzegów mórz leży samotnie

niepocieszony. Kwiaty jego zmieniły się w kamienie.

Czasami na wieczornym niebie przemknie żurawi

klucz podążający na południe. I palma ta z Racheli

pieśni, ta palma o pochyłym grzbiecie.

Zmierzch wkrada się wtedy w Twe namioty. Złoto

ciężkiego światła opuszcza powieki i deszcz zwilżający

pola, z warg zmywa ślady soli.

Nie pocieszenia szukasz, tylko by nie zapomnieć

niedokończonych wierszy

drzewa, które już nie powróci

w kwiecie.


NATAN JONATAN, ur. w 1923 roku w Kijowie, przybył z rodzicami do Palestyny mając dwa lata (w 1925 r.).

Z wykształcenia i z zawodu był wychowawcą. Debiutował w 1941 r. Od tego czasu wydał wiele zbiorów własnych wierszy i stał się jednym z najpopularniejszych poetów. Jest redaktorem w wydawnictwie „Sifriat Poalim”.

Obecnie jest Prezesem Związku Pisarzy Hebrajskich.

Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania


 

19

Maj

Sztuka królewska na Ukrainie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Adam Witold Wysocki, Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Serdeczny mój przyjaciel z Wiednia, prezydent UFL-Austria Br:. ADI P. przysłał mi niedawno 20 numer znakomicie redagowanego austriackiego wydawnictwa „QUATU0R CORONATI — Berichte”. Jest to wydawnictwo działające pod auspicjami Wielkiej Loży Austrii. Publikuje systematycznie wyniki prac, głównie natury historycznej, prowadzonych przez austriackie tzw. „Loże Badawcze” („Forschungslogen”), zajmujące się różnymi problemami, tak z dziejów wolnomularstwa, jak i zjawisk współczesnych, widzianych oczyma dzisiejszych masonów. W numerze 20 opublikowano obszerny esej dotyczący dziejów masonerii na Ukrainie.

Więcej…
 

16

Maj

Pozdrowienia z Rosji od Triszki - Iriszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Moja kochana żona Irina Zacharowa przysłała mi swoje refleksje o stosunkach polsko - rosyjskich. Jest Żydówką, Białorusinką i Rosjanką. Jest mądra i piękna, i widziała trochę świata, i władców marionetek.I dotknęła ich palcem, i powąchała co oni za ptice są. Ma takie spojrzenie i takie źródła jak wskazuje. Postanowiłem opublikować jej tekst dla refleksji wszelakich. Stary Wredny Jewrej.

J. Baranowski.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Maj 2020 05:51
Więcej…
 

12

Maj

Chasydyzm — ruchoma ojczyzna Żydów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cwi Abramowicz, Antwerpia   

Minęło ponad pół wieku od klęski hitleryzmu. W krajach Europy, gdzie dokonał on największych spustoszeń wśród Żydów, daje się zauważyć odrodzenie społeczności żydowskiej, powrót do ich kultury, tradycji, życia religijnego.

Więcej…
 

06

Maj

Korona(ś)wirus PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Napisałem felieton na początku "pandemii" i przeznaczyłem go dla pół kretynów i debili, z funkcją przewodu pokarmowego - czyli dla mieszkańców naszego globu w około 98%. Napisałem, że nie istnieje zagrożenie, i że jest to ściema władców świata, aby zniewolić idiotów w neoniewolnictwie właśnie. Jesteśmy w środku tzw. "pandemii" i piszę drugi paszkwil na "koronaświrusa" i jego wyznawców. Już są masowe bankructwa i masa samobójstw ukrywanych skrzętnie. Dziś pokazuję fakty i dowody, i apel Papieża do władców marionetek, aby nie przerażali tępych owieczek. Owieczki ,czyli 98% populacji świata i tak z natury urodzenia są tchórzami do strzyżenia i zeżarcia. Dla bardziej rozumnych i rozgarniętych podaję stronę, gdzie można oglądać stan świata i populacji w historii, i w danym momencie. Poczujecie się mądrzy, jak bogowie i władcy marionetek. Więcej danych o pół kretynach na świecie już nie ma. www.worldometers.info/pl/ Na tej stronie możecie kontrolować informacje i nie dać robić się w "koronaświrusa". Tak mi przykro, że jesteście tak naiwni i bezbronni. Bez "koronaświrusa" nie udało by się zerwać Wam masek arogancji przyspawanych do głowy. Wszystkie opadły i ukazały tchórzy i bezrozumne bydło, które za chwilę władcy marionetek poprowadzą na rzeź. Wspomnicie moje słowa!!! Ale będzie już za późno. Smacznego i na zdrowie:)

Leon Baranowski Argentyna Buenos Aires.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 05 Maj 2020 10:20
Więcej…
 

05

Maj

Słownik pojęć wolnomularskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

kolumny J i B — nazwy dwóch kolumn w świątyni wolnomularskiej nawiązują do legendarnych czasów budowy świątyni Salomona: czeladnicy murarscy otrzymywali zapłatę za swoją pracę przy kolumnie południowej Jakin (J), uczniowie — przy kolumnie północnej zwanej Boaz (B); podczas masońskich obrzędów rytualnych Czeladnicy zajmują miejsca przy kolumnie prawej (południowej), która jest symbolem stabilności i szczerości, Uczniowie plasują się za kolumną lewą (północną), w miejscu najsłabiej oświetlonym, co ma oznaczać najniższy stopień wtajemniczenia; przyjęto również określać kolumną zespoły Uczniów i Czeladników

Więcej…
 

30

Kwi

OPERACJA „MOST” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leon Baranowski, Buenos Aires, Argentyna   

Rozmawia Andrzej Brzeziecki, Newsweek, nr 14, 30.03-5.04.2020 r.

Pod osłoną nocy Aerofłot lądował na Okęciu, gdzie radzieccy Żydzi przesiadali się do samolotów izraelskich. Ochraniali ich agenci Mosadu i zomowcy antyterroryści, a zza płotu Okęcia filmowały to służby państw arabskich

W latach 1990-1992 ponad 42 tysiące Żydów obywateli Związku Radzieckiego dotarło do Izraela dzięki tranzytowi przez Polskę. O operacji „Most” - największej w historii polskich służb specjalnych - opowiada Wojciech Raduchowski-Bro- chwicz, współtwórca kontrwywiadu III RP.

Więcej…
 

28

Kwi

Z KSIĘGI AGADY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cwi Abramowicz, Antwerpia   

Między pierwszym i drugim zburzeniem bejt haMidraszu

Powietrzny zamek króla Tyru Hirama na środku morza

Synu człowieczy — powiedział Bóg do proroka Ezechiela — pójdź w moim imieniu do władcy Tyru, Hirama i powiedz mu: Daremnie chełpisz się wmawiając sobie:

„Jestem bogiem, zamieszkuję pośród mórz w siedzibie bogów”.

Hiram, król Tyru, pysznił się swoim pałacem, który zbudował na wystającej z morza wysokiej skale. Pałac stał na czterech potężnych, wysokich żelaznych filarach wbitych w skałę. Był to siedmiopiętrowy gmach na kształt siedmiu niebios z ich źródłami światła, wspaniałym tronem, świętymi zwierzętami, piorunami i błyskawicami, kometami i meteorami.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL