Hebrew Date: 9/16/5784 > Strona główna

05

Lut

Sen, który się zdarzył PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Rami Abramowicz - TelAviv, Izrael   

ALEKSANDER HUDZIK, Newsweek, nr 3, 17-23.01.2022 r.

Malowała to, co przeżyła podczas wojny, ale nikt nie chciał jej słuchać. Dopiero teraz malarstwo Erny Rosenstein zyskuje światowy rozgłos

Mówili: „Erna ma swój świat”, maluje sny i fantazje. Mówili, że to wytwór wyobraźni. Jak u surrealistów postaci z jej obrazów lewi tują z głową w chmurach. Aż w końcu Erna opowiedziała, że to głowy jej rodziców poderżnięte przez polskiego szmalcownika.

Prawda o losach Erny Rosenstein przez lata była tajemnicą. Długo tworzyła na uboczu polskiej sztuki, potem była kompletnie zapomniana jako artystka. Dziś jej twórczość, za sprawą polskich badaczek sztuki i międzynarodowej wystawy, wraca do łask. Obraz „Ekrany” zawisł na wystawie w The Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Więcej…
 

29

Sty

Swastyki, sierpy i młoty PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Michał Kurowicki, Angora, nr 2, 9.01.2022

Symbole swastyk z jednej strony, czerwone flagi z sierpem i młotem z drugiej. To nie Europa w czasach Hitlera i Stalina. Tak wygląda część współczesnych Indii. Dla Hindusów swastyka to symbol szczęścia. Flagi z sierpem i młotem widać za to tam, gdzie mocno trzymają się komuniści. Szczególnie w stanie Kerala na południu kraju.

Przez ponad trzy miesiące jechałem rowerem przez Indie. Tyle czasu zajęła podróż z Bombaju do Madrasu. Trasa prowadziła wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Zaraz po przylocie do Bombaju poszedłem na lokalne targowisko. Tam kupiłem używany rower typu Hercules. Właśnie takim bicyklem jeżdżą setki milionów Hindusów. Przypomina czołg. Wykonany jest ze stali. Waży 25 kg i nie ma przerzutek. W markecie kupiłem metalowy koszyk. Doczepiłem go do bagażnika. Włożyłem tam namiot, garnek i wodę. Na nogach miałem klapki. Tak wyposażony ruszyłem przed siebie. W poszukiwaniu sierpów, młotów, swastyk i innych przygód.

Więcej…
 

22

Sty

POŁTORA SANDAŁKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Rozmawia Aleksandra Pawlicka, Newsweek, nr 51-52, 20.12.2021-2.01.2022

Każdy potwór ma w sobie coś ludzkiego. Mnie zdarzyło się tego doświadczyć kilka razy - mówi Halina Birenbaum, pisarka i poetka ocalona z Zagłady

NEWSWEEK: Z czym kojarzy się pani Polska?

HALINA BIRENBAUM: To moje życie. Od początku do teraz. W Warszawie się urodziłam. Nie mam zdjęć z dzieciństwa, ale wiele pamiętam z najwcześniejszych lat. Ogród Saski, Łazienki, park Traugutta, gdzie chodziłam z mamą na spacery. Siadała na ławce i szydełkowała. Raz powiedziała: „Patrz, tam na ławce siedzi dziewczynka w twoim wieku. Idź, zapytaj, czy chciałaby się z tobą pobawić?”. Poszłam i zaproponowałam grę w klasy. Rysowałyśmy koła i kwadraty do skakania. Potem, około roku 1937, byłam w pierwszym oddziale szkolnym, już nie można było chodzić do Ogrodu Saskiego, bo bili Żydów. Uciekaliśmy też z Łazienek, gdy pojawiał się okrzyk: „Biją Żydów”. Pozostały plaże nad Wisłą. Dużo rzeczy pamiętam.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 17 Styczeń 2022 08:30
Więcej…
 

15

Sty

X Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej - Gdańsk 2009 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Dnia 14 i 15 czerwca 2009 r. odbyły się kolejne, dziesiąte Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej. Jubileusz ten zwieńczy dziesiątą rocznicę powstania naszej Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego, pod przywództwem charyzmatycznego Jakuba Szadaja.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 10 Styczeń 2022 11:59
Więcej…
 

08

Sty

Wolta Jakowa Szareta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Piotr Zychowicz, DoRzeczy, nr 51, 20-27.12.2021 r.

95-letni syn izraelskiego bohatera narodowego uderzył w samo serce syjonizmu. Według niego Izrael jest zbrodniczym państwem, które nie ma przyszłości

Więcej…
 

04

Sty

77. ROCZNICA BUNTU W AUSCHWITZ-BIRKENAU: PROCH DLA SONDERKOMMANDO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Paweł Czajkowski, Newsweek, nr 50, 13-19.12.2021 r.

Gdyby nie cztery bohaterskie więźniarki, najpewniej nie byłoby szaleńczego zbrojnego powstania Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau. Po brutalnym śledztwie zostały zabite tuż przed wyzwoleniem obozu

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 04 Styczeń 2022 11:16
Więcej…
 

26

Gru

Pierwsza supermodelka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Łukasz Czarnecki, DoRzeczy, nr 10, 8-14.03.2021 r.

W połowie XIX w. prezentowane na niezliczonych płótnach jej blade oblicze okolone puklami złocistorudych włosów uchodziło za symbol piękna. Życie nie rozpieszczało jednak Elizabeth Siddal i ostatecznie targnęła się na własne życie

Późniejsi biografowie lubili pisać, że Elizabeth Siddal (1829-1862) pochodziła z nizin społecznych i zanim została odkryta przez malarzy z bractwa prerafaelitów, pędziła nędzne życie w londyńskich slumsach. Ma to niewiele wspólnego z prawdą. Mit przedstawiający rodzinę Siddalów jako ludzi z marginesu stworzyła sama zainteresowana, która opisując przyjaciołom swoje dzieciństwo, wyolbrzymiała rzekome ubóstwo domu rodzinnego. Opowieści te wziął za prawdę i puścił w dalszy obieg jej kochanek i późniejszy mąż - Dante Gabriel Rossetti. Gdy ostatecznie spotkał się z rodziną partnerki, mocno się zdziwił, stwierdziwszy, że jej bliscy są pracowitymi ludźmi o wysokim poziomie intelektualnym.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 20 Grudzień 2021 10:18
Więcej…
 

23

Gru

Zapomniany obóz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cwi Mikulicki   

Monika Odrobińska, DoRzeczy, nr 42, 18-24.10.2021 r.

Więźniów obozu w Potulicach dopiero w roku 1991 zaczęto traktować jak więźniów obozów koncentracyjnych. Faktycznie od tych ostatnich różnił go jedynie brak komór gazowych i krematoriów. Dzieci bez rodziców były w nim zostawione w większości na pastwę oprawców

Więcej…
 

21

Gru

KTO STOI ZA OPERACJA „ŚLUZA” Czyja zemsta? Białoruska, rosyjska czy izraelska? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Karolina Gruc, Warszawska Gazeta, nr 40, 1-7.10.2021 r.

Obalenie rządów Zjednoczonej Prawicy i złamanie Polski jest dziś głównym celem wielu środowisk i nieprzypadkowo właśnie teraz nastąpiła eskalacja ataków na Polskę praktycznie z każdej strony. Zamykanie oczu na to, kto rzeczywiście stoi przynajmniej za częścią tych działań, może nas wiele kosztować.

Więcej…
 

17

Gru

Wypadki chodzą po... świadkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Na fotografii wraku samolotu widzimy elementy pokrywy silnika, wyrwane od wewnętrznej strony, co nie mogło wystąpić na skutek jakiejkolwiek siły przychodzącej z zewnątrz; łopaty śmigła, niezniszczone, nie uderzyły zapewne w wodę podczas pracy, a słyszalna w eterze eksplozja mogła pochodzić od ładunku wybuchowego, który odciął napęd, a przy tym także zasilanie, skoro nastąpiła natychmiastowa utrata łączności.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL