Hebrew Date: 11/19/5784 > Strona główna

06

Lis

Księga BERESZIT: Parasza Lech Lecha PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim b'n Josef   

W tej części Tory czytamy o czystej pobożności Awrahama, o jego wielkim zaufaniu do Stwórcy, o Bożych obietnicach dla tegoż Awrahama i o wiekopomnym przymierzu Awrachama z HaSzem.

Więcej…
 

28

Paź

Księga BERESZIT: Parasza Noach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim b'n Josef   
Niestety nie pomogło skracanie życia kolejnym pokoleniom ludzi (opisane w poprzedniej Paraszy) i HaSzem zdecydował się bezlitośnie ukarać wszystkich grzeszników, zsyłając na nich i na całą ziemię potop. Zapowiedź powszechnej zagłady grzeszników na całej ziemi pojawia się już pod koniec Paraszy Bereszit.
Ostatnio zmieniany w Piątek, 30 Październik 2009 07:16
Więcej…
 

23

Paź

Księga BERESZIT: Parasza Bereszit / Na początku… PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim b’n Josef   

 

Pierwsza parasza, pierwszej księgi Tory nazywa się tak samo jak i ona sama, czyli Bereszit co znaczy "Na początku ". Jak wiemy Bereszit to właśnie pierwsze słowo tej księgi. Pamiętamy, że opisuje ona stworzenie świata i wszystkich żywych stworzeń wraz z pierwszymi ludźmi. 
Ostatnio zmieniany w Piątek, 30 Październik 2009 07:16
Więcej…
 

02

Paź

Pianista, a Jom Kipur! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sharon ben Al   
Sądnym dniem dla mnie było aresztowanie jednego z geniuszy światowego filmu Romana Polańskiego. Uczyniły to małe robale, w ludzkiej postaci. Uczynili to obywatele państwa kolaborującego z faszystami, ochraniający po II wojnie światowej majątki bandytów III rzeszy. Uczynili to obywatele państwa przede wszystkim odpowiadający, za kryzys światowy ubogich i tak ludzi.
Więcej…
 

02

Paź

Refleksja na Jom Kipur PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Rosz HaSzana rok żydowski 5770 i Jom Kipur (Sądny Dzień) będące okresem podsumowań, przebaczeń, pokory i prośby, o danie nam kolejnego roku życia przez Haszema, naszego Boga, spowodował, że przeanalizowałem ostatnie osiemnaście miesięcy działalności częstochowskiej gminy wyznania mojżeszowego i mojego prezesowania.
Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:27
Więcej…
 

08

Cze

Spotkanie z koordynatorem Muzeum Historii Żydów Polskich PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   

Rok temu, w 2008 roku, na terenie mykwy w biurach Stowarzyszenia HŻMCz i Gminy Wyznaniowej w Częstochowie, ul. Garibaldiego 18, nastąpiło spotkanie Przewodniczącego Gminy Janusza Baranowskiego i koordynatora, organizatora budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, Pana Marczewskiego.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 08 Czerwiec 2009 12:10
Więcej…
 

12

Lut

Walentynka od nas dla Was PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   

Wspomnienie

Tekst: Julian Tuwim, polski poeta żydowskiego pochodzenia

Muzyka i wokal: Czesław Niemen 

Załączniki:
 czeslaw_niemen.pps[Wspomnienie - Tekst: Julian Tuwim, polski poeta żydowskiego pochodzenia; Muzyka i wykonanie: Czesław Niemen]2964 Kb
Ostatnio zmieniany w Czwartek, 12 Luty 2009 08:59
 

14

Sty

I dlatego musi być wojna… PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Izrael to piękny kraj, to świat z moich marzeń i snów.

Kiedy pierwszy raz tam pojechałem przed laty byłem zauroczony, gdyż było tak, jak sobie wymarzyłem. Wracałem później jeszcze wiele razy turystycznie służbowo i politycznie.

Na pewno w Izraelu jest wiele zaskoczeń dla Europejczyka, gdyż jest to kraj permanentnej gotowości do wojny. Ale ja nie o tym chciałem 

Ostatnio zmieniany w Środa, 14 Styczeń 2009 13:32
Więcej…
 

18

Kwi

Witamy w serwisie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

„Przyszliśmy na świat, by kochać.
Żyjemy by kochać.
Umrzemy, by kochać jeszcze bardziej.”
św. Józef Cafasso

Zaproszenie na stronę www.shamykwa.pl

Stworzyliśmy stronę Stowarzyszenia dla ożywienia ostatnich śladów spuścizny kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Częstochowy pochodzenia żydowskiego, którzy tak wiele wnieśli do zbudowania Naszego Miasta, ale i Klasztoru Jasnogórskiego.
Stowarzyszenie jest żywym organizmem, składającym się w większości z młodych ludzi, którzy z aparatami fotograficznymi, notatnikami, wiedzą wyniesioną z uczelni, starają się na co dzień archiwizować, upamiętniać, inscenizować, malować, filmować, opisywać to co zamierzchłe, umarłe i to co żywe, co związane z Polską, Polakami i Żydami.
 

"We have been born into this world to love.
We live to love.
And when we die, we shall live forever".
St. Joseph Cafasso

INVITATION TO WEBSITE www.shamykwa.pl

Our Association actively seeks to express all that is of Poland, Poles, and Jews.  Young university students and graduates, armed with cameras, paints, and writing pads, strive every day to archive, commemorate, stage, paint, film and describe not only the enormous tragedy and loss, but also, what still remains with us today.

Our Association's website has been created to breathe into life the last traces of Częstochowa's Jewish heritage. There were thousands upon thousands of Jews, residents of Częstochowa, Poles, who contributed to the development of Częstochowa and the monastery at Jasna Góra.

Ostatnio zmieniany w Piątek, 25 Lipiec 2008 08:35
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL