Hebrew Date: 13/16/5779 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Podróż historyczna do wnętrza Izraela PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Kon   
Piątek, 05 Listopad 2010 12:42

Kiedy pierwszy raz pojechałem do Izraela uderzające stało się, że na ulicach trudno było spotkać kogoś podobnego do stereotypowego Żyda. Były tam wszystkie urody świata i trochę może – Żydów. Spytałem mojego przyjaciela, mieszkańca Izraela, byłego ministra pracy Izraela, o co tu chodzi, gdzie są prawdziwi Żydzi? On powiedział: no cóż – nasze państwo powstało z kilkuset narodowości z prawem powrotu, a więc przyjechali hebanowi Żydzi – murzyni, jak, i Żydzi - eskomosi. Istna Wieża Babel etniczna i charakterologiczna. Udałem się do dzielnicy chasydów, ortodoksyjnych do bólu, w Hajfie. Tam spotkałem sporo ludzi jakby-poprzebieranych za Żydów. Mieli misiurki, kipy, kapelusze na głowach, chałaty i tałesy na plecach, białe skarpetki podkolanówki i lakierki na nogach, no i oczywiście pejsy i długie brody. Ale gdyby europejczyka ucharakteryzować w ten sposób, to też wyglądałby na religijnego Żyda absolutnie! Wielokrotnie wracałem do Izraela, przemierzałem Palestynę w szerz i wzdłuż i poszukiwałem w moim skromnym mniemaniu prawdziwych Żydów. Mieszali mi się Palestyńczycy niby-Arabowie, z Żydami i Druzami, którzy są rzekomymi Arabami. Pomyślałem – może na Uniwersytecie hajfijskim znajdę odpowiedź. Okazało się, że podstawową sprawą, fundamentalną, etnicznie niepodważalną, jest to, że Żydzi i Arabowie są pochodzenia semickiego tak jak Polacy, Słowacy, Czesi, Rosjanie są słowianami. Tereny Izraela, Palestyny, Syrii itd., od tysięcy lat zamieszkują wszelkie ludy semickie, które w wyniku wojen mieszały swoje geny z innymi nacjami, jak np.: z Rzymianami, którzy w końcu nie byli rdzennymi Italiańcami, lecz zbiorem podbitych narodów np.: pochodzenia etruskiego, słowiańskiego, germańskiego, scytyjskiego. Kiedy wielokrotnie rozmawiałem w Palestynie z Palestyńczykami o ich nienawiści do Żydów i utożsamianiu się z fundamentalnymi Arabami uświadomiłem im, że to oni tak naprawdę jako semici są najbardziej żydowscy, w tych okolicach. To Palestyńczycy byli tutaj, w okolicach Izraela najdłużej, byli w Jerozolimie, w Betlejem i dzisiaj nadal są i są Semitami! Mówiłem do Palestyńczyków – jesteście Żydami, Semitami, a więc dlaczego mówicie śmierć Żydom. Dlaczego chcecie zabijać braci Semitów.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:26
Więcej…
 
List od Międzynarodowego Stowarzyszenia Najwyższej Mistrzyni Ching Hai PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Sobota, 23 Październik 2010 07:25

Przewodniczący Częstochowskiej Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego Rebe Janusz Baranowski otrzymał przepiękny list, którym chciałoby się podzielić z internautami, bo warto...

The Supreme Master Ching Hai International Association
www.godsdirectcontact.org, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel: 1-408-218-2635; Fax: 1-928-222-3333

12 lutego 2010 r.

Wielce Szanowny Rabin
Chaim b'n Josef
Częstochowska Gmina Wyznania Mojżeszowego

Wielce Czcigodny Rabinie,

Pragnę wykorzystać tę sposobność, aby wyrazić wdzięczność za szlachetną pracę, jaką Rabin wykonuje dla zjednoczenia wszystkich ludzi i za wnoszenie światła i miłości w życie tak wielu. Wiemy, że będąc przywódcą duchowym, jest Rabin również świadomy naglących kwestii, w obliczu których stoi dziś nasz świat. Obecny krytyczny stan naszej planety, będący rezultatem globalnego ocieplenia, budzi w nas największy niepokój i wymaga podjęcia natychmiastowego i mądrego działania ze strony nas wszystkich.

W tych przełomowych czasach postępujących zmian klimatu, niszczycielskich katastrof, szybko rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych, światowego głodu, niedoborów wody, itd., nasz świat potrzebuje szlachetnego przywództwa Rabina i liczy na to, że z odwagą podejmie się Rabin zadania, które musi zostać wykonane, że użyje Rabin potężnej władzy, jaką ma w swoich rękach, władzy powierzonej mu przez Niebo, by pomóc ocalić naszą planetę oraz by zapewnić prawość społeczną i ochronę wszystkich obywateli i współmieszkańców przed czterema najbardziej destrukcyjnymi substancjami tj. mięsem, alkoholem, uzależniającymi narkotykami i tytoniem.
Obecnie światowy przemysł hodowlany w o wiele większym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia niż sektor energetyczny, bo w co najmniej 80%. Produkcja mięsa wyczerpuje zapasy wody dla ludzi, niszczy ich zdrowie, popycha ich do wojny i każdego dnia tworzy nowe śmiertelne choroby. To zabija naszych ludzi. Ludziom potrzebny jest wspaniały, heroiczny przykład Rabina bycia weganinem, ponieważ oni naprawdę wzorują się na swoich przywódcach. Życie nas wszystkich uległoby znaczącej poprawie, dzięki otwartemu poparciu Rabina dla współczującego rolnictwa organicznego, co pomogłoby nam wszystkim w dokonaniu tak koniecznej zmiany ogólnie stosowanej diety na wegańską, by ocalić nasz świat.

Poza eliminacją spożywania mięsa, musimy również pozbyć się innych głównych przyczyn tej sytuacji, tj. alkoholu, narkotyków i tytoniu. Proszę, niech Rabin rozważy swoje wsparcie dla wprowadzenia zakazu używania tych śmiercionośnych substancji, które ogromnie szkodzą ludzkości i naszej planecie, a zakaz których może przynieść niezmierne korzyści, Wierzymy, że mądrość Rabina poprowadzi nas ku wielkiej zmianie! Prosimy Cię, Czcigodny Rabinie, o popularyzuję wybaczenia i pokoju, poczynając od tego, co spożywamy; wtedy wszystkie inne problemy, jak ubóstwo, konflikty, nawet kryzysy finansowe i pandemie, również znikną. Do listu załączam dodatkowe informacje, dotyczące szkodliwości używania mięsa, narkotyków i tytoniu oraz korzyści płynących z ich eliminacji. Więcej informacji znajdzie Rabin na naszej stronie internetowej www.SupremeMasterTV.com.
Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe wysiłki Rabina odnośnie tej sprawy. To, co dotychczas zrobiliśmy i co planujemy zrobić, nie jest wystarczające, ani też nie jest dość szybkie. Modlę się o to, abyśmy wszyscy mogli działać w jedności dla osiągnięcia tego wspólnego celu, dla dobra wszystkich, oraz by działo się to szybciej.

Czcigodny Rabinie, kochający Cię wyznawcy docenią wszystko, czego dokonasz, będą Cię szanować za przewodnictwo, będą Cię kochać i pamiętać, że ocaliłeś świat dla przyszłych pokoleń. Imię Twoje i Twoje wielkie czyny, prowadzące do ocalenia Ziemi, na zawsze zapiszą się w historii, i wszyscy będą Cię czcili i wzorowali się na Tobie. Niebo szczodrze Rabina wynagrodzi.

W imię Boga
W imieniu Międzynarodowego Stowarzyszenia
Najwyższej Mistrzyni Ching Hai 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:27
 
ŚWIATŁO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jerzy Bander   
Środa, 16 Grudzień 2009 08:58
Jerozolima, grudzień 2007

Wpadliśmy do Świątyni, brudni, utrudzeni walką
Synowie Matijacha ,my, Machabeusze
Menora dawno zgasła, nie było nikogo
Aby podtrzymywać jej wieczne światło
Grecy chcieli byśmy wierzyli w ich bogów
Lecz my pozostaliśmy Żydami
I zwyciężyliśmy!

Teraz błądząc w ciemności
Znaleźliśmy tylko jeden
Zapieczętowany dzban oliwy
Mógł  wystarczyć na jeden dzień
To za mało byśmy mogli uczynić nowy, czysty olej
Pomimo tego wlaliśmy zawartość dzbana
I zapłonęło ŚWIATŁO

Z obawą i nadzieją
Patrzyliśmy  czy zgaśnie
Ale ono nie gasło
Wtedy zrozumieliśmy
Znak, który dał nam Pan
On to sprawił, że
Menora świeciła całe osiem dni i nocy
A my w tym czasie
Zdążyliśmy uczynić nowy olej
Świątynia została oczyszczona
Byśmy mogli dziękować  Najwyższemu
Za  zwycięstwo nad Antiochem

….
Minęło dwa tysiące lat z kawałkiem
Przeszliśmy morze krwi i stosy ognia
Pomimo tego wciąż żyjemy
Dziś olbrzymie Chanukije świecą pod niebiosa
Na głównych placach największych miast świata
A mniejsze rzucają blask z okien pałaców i rezydencji
Ten skromny żydowski świecznik
Świeci milionom ludzi
Bo jest znakiem nadziei
Na lepszą przyszłość naszej planety

Idę ulicami  Jerozolimy
Ja, stary Żyd co miał dawno umrzeć
Zaglądam ludziom w okna
W każdym Chanukija świeci
Młody pobożny Chasyd wychodzi przed swój dom
By zapalić cały stos oliwnych chanukowych lampek
Jego żona i dzieci siedzą na progu, patrzą  w światło
Wciągam nosem zapach Łatkies
To placki smażone na koszernym oleju
Pewnie poznali łakomczucha bo proszą do środka
Trochę mi głupio-nie mam nic dla dzieci
Mogę im tylko opowiedzieć
Prawdziwą bajkę o sobie, co zaczyna się tak:
I was born in Gestapo prison in August nine-teen  forty two…

P.S. Wiersz ten napisałem przed dwoma laty, gdy przebywałem na emigracji w Izraelu. Niedawno wróciłem i teraz mogę razem z wszystkimi polskimi Żydami cieszyć się Świętem Chanuki.


CHANUKA SAMEACH  dla wszystkich, Jerzy Bander.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:26
 
Brak tolerancji PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Wtorek, 01 Grudzień 2009 10:17

Nie ma jedynie słusznych kierunków filozoficznych, i nie ma jedynie słusznych religii. Jest człowiek, jego środowisko, narodziny i śmierć. Reszta spekulacji, komentarzy to wypociny ludzi leniwych i nierzadko tchórzliwych.

Ostatnio zmieniany w Środa, 02 Grudzień 2009 16:20
Więcej…
 
Dzień Niepodległości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Piątek, 13 Listopad 2009 10:56

Jeszcze nie przebrzmiały ekumeniczne akcenty uroczystości gdańskich Asyż 2009, w których jako Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP braliśmy czynny udział, a już nadchodzi 91. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:26
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL