Hebrew Date: 13/10/5778 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Stanisław Chęciński - "Ścieżki mojego życia..." PDF Drukuj Email
Wpisany przez Janusz Baranowski   
Czwartek, 16 Sierpień 2018 07:33


W Stulecie Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, Drogim Przyjaciołom, z Wyrazami Serdeczności i Wdzięczności Stanisław Chęciński

Książkę tę dedykuję moim Wnukom oraz patriotycznej Młodzieży Polskiej w Kraju i za granicą, aby swoją wiernością ocaliła tożsamość Ojczyzny oraz Ryszardowi Sawickiemu - przyjacielowi, inspiratorowi powstania tejże książki

Motto Błogosławieni, którzy w czasie gromów Nie utracili równowagi ducha, Którym na widok spustoszeń i złomów Nie płynie z serca pieśń rozpaczy głucha; Którzy wśród nocy nieprzebytej cieni Nie tracą wiary w blask rannych promieni: Błogosławieni!... Jan Kasprowicz 15 listopada 2012 r.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 20 Sierpień 2018 07:32
Więcej…
 
Kantorzy w Polsce i ich pieśni, nad pieśniami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Wtorek, 14 Sierpień 2018 00:00

Główna rola podczas nabożeństw i uroczystości świątecznych w synagogach przypada kantorom. To oni są interpretatorami i twórcami owego niepowtarzalnego stylu, formy, melodyki i rytmu wokalistyki sakralnej. Sztuka wokalna kantorów zasadza się na dowolnej interpretacji tudzież improwizacji wykonywanych utworów. Dawniej wiązało się to przede wszystkim ze spontanicznym charakterem modłów odprawianych w tzw. chasydzkich „sztybełech” (małych domach modlitwy), bet-hamidraszach (domach nauki — domach modlitwy), niewielkich bóżnicach. Nabożeństwa stawały się swego rodzaju koncertami, podczas których kantor z chórem tworzyli nastrój i klimat o zaskakujących walorach estetycznych. W minionych stuleciach osobliwego kolorytu dodawali tym uroczystościom wędrowni kantorzy, angażowani na poszczególne święta. Przynosili oni ze sobą oryginalne melodie zaczerpnięte od swoich mistrzów, niejednokrotnie sławnych kantorów, u których odbywali naukę i praktykę. Często były to melodie nie wolne od wpływów lokalnego folkloru.

Więcej…
 
Wytrząsnęli z kieszeni według Szołem-Alejchem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja: Samuel Baranowski   
Wtorek, 07 Sierpień 2018 00:00

Sza! — Odzywa się Żyd o oczach, jak u wołu okrągłych. Przez długi czas siedział w kącie przy oknie i paląc bez przerwy papierosy słuchał opowieści o kradzieżach, rabunkach i napadach.

— Ja wam opowiem piękniejszą historię o kradzieży, która wydarzyła się u nas. Właśnie u nas, tu w bóżnicy, i na dodatek w sam Jom-Kipur. Proszę tylko posłuchać!

Więcej…
 
GDY ŻYD NIE MA SIĘ KOGO BAĆ, BO WŚRÓD POLAKÓW NIE MA JUŻ PANÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Janusz Baranowski   
Poniedziałek, 06 Sierpień 2018 10:33

dr Ewa Kurek, Gazeta Warszawska

Polscy Żydzi po wojnie nie mieli się już kogo bać Króla nie było, polscy panowie zginęli w czasie wojny w walce z Niemcami i Sowietami, a jeśli przeżyli, to wraz z polskimi rzemieślnikami i chłopami siedzieli w więzieniach. Najbardziej oporni w latach 1945-1956 dostawali od komunistów, często Żydów właśnie, kulę w potylicę i lądowali w dołach na warszawskiej Łączce lub w podobnych jej miejscach. Pierwsza fala najbardziej zaangażowanych w zniewolenie Polski polskich Żydów odpłynęła do Izraela i państw zachodnich w roku 1956, druga w roku 1968.

Więcej…
 
Uniwersytet Hebrajski Jerozolima PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Aron Kohn, Hajfa – Izrael   
Piątek, 27 Lipiec 2018 00:00

Jerozolima była ośrodkiem intelektualnym Izraela od czasów biblijnych. Także po zburzeniu Świątyni i rozproszeniu Żydów po wszystkich zakątkach świata, w Jerozolimie przebywali uczeni, powstawały szkoły, kontynuowano studia. A choć były okresy, gdy sławę uczonych jerozolimskich przyćmiewały inne ośrodki, jak choćby Safed (Cfat), to przecież miasto, w którym znajdowała się niegdyś Świątynia, zawsze miało moc przyciągania mędrców.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL