Hebrew Date: 11/22/5780 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron Baranowski, Londyn – Wielka Brytania   
Wtorek, 14 Lipiec 2020 00:00

Esej ten został napisany w 1975 roku, po wojnie Jom Kipur, powstał więc w konkretnym politycznym kontekście. I chociaż, kontekst ten dawno już należy do historii, nie należą do niej rozterki, gniew i ból, które zawsze towarzyszą pisarzowi uczciwie traktującemu swoje powołanie.

Mniam Akavia

Nieliteracka rzeczywistość pisarza w Izraelu stała się prawdziwsza, ważniejsza i bardziej znacząca niż jego rzeczywistość literacka. Spotykamy go na uroczystościach, na akademiach i demonstracjach, podpisującego protesty, przemawiającego do tłumu, piszącego artykuły do gazet, wykładającego w wojsku i w szkołach.

Więcej…
 
Słownik pojęć wolnomularskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Wtorek, 07 Lipiec 2020 00:00

Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

„Deszcz pada” — hasło ostrzegające wolnomularzy, że w ich gronie znajduje się profan (światowy), przy którym nie należy mówić o sprawach zakonu; wyrażenie: „deszcz pada na świątynię'’ oznacza, że „świątynia nie jest zamknięta'' bądź „opatrzona”, czyli może być narażona na niedyskrecję światowych

Więcej…
 
Polacy - ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Piątek, 03 Lipiec 2020 08:29

Dodatek specjalny, DoRzeczy, nr 24, 8-14.06.2020 r.

Rozrachunek z sumieniem ludzkości

Jest kilka słów, którymi można opisać bezmiar okrucieństwa i zbrodni niemieckiego okupanta w czasie drugiej wojny światowej. Auschwitz otwiera tę listę. Przed 80 laty -14 czerwca 1940 r. - do powstałego w Oświęcimiu - na polskich ziemiach wcielonych do III Rzeszy - niemieckiego obozu koncentracyjnego przywieziono pierwszy transport 728 więźniów politycznych z Tarnowa. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Więcej…
 
Krótka historia wszystkiego czyli filozoficzne podstawy poznania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Wtorek, 30 Czerwiec 2020 00:00

Mirosława Dołęgowska-Wysocka, Wolnomularz Polski, nr 37, styczeń-marzec 2003

Drogie Siostry,

Chciałabym podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat lektury książki Kena Wilbera zatytułowanej „Krótka historia wszystkiego”; książki, do której stale powracam, która skłania do przemyśleń na temat kondycji Człowieka i świata, w którym żyjemy.

Więcej…
 
Noam Chomsky: 10 sposobów na manipulację społeczeństwem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Piątek, 26 Czerwiec 2020 10:33

Elżbieta Wiśniewska, Obywatelska, nr 220, 5-18.06.2020 r.

Noam Chomsky jest jednym z najbardziej szanowanych intelektualistów na świecie. Ten amerykański myśliciel został uznany przez New York Timesa za najważniejszego w czasach nowoczesnych. Jednym z jego głównych dzieł było przeanalizowanie strategii manipulacji masowej we współczesnym świecie.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL