Inicjatywa budowy monumentu pn. „Lasek Katyński” na placu katyńskim i na bazie dębów pamięci ofiar katyńskich powstał ze Wściekłości na kolejne wdeptywanie w ziemię pamięci o bohaterach.
Częstochowski „Lasek Dębowy” ku czci pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i na koniec w Smoleńsku powstał z inicjatywy Kościoła Katolickiego, Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych, na czele ze Szkołą Samochodową. Po zmianie dyrekcji szkoły i władz miasta inicjatywa poszła w zapomnienie. Może i dobrze?
Miejsce pamięci usytuowane jest w dole depresyjnym, tak aby nie było go widać z trasy szybkiego ruchu, z Galerii, i z odległości 100 m.
Obok znajduje się pomnik ku czci pomordowanych Żydów, i jest usytuowany bez powodu przy murze więzienia, w ślepej uliczce udającej się do nikąd…
Oba pomniki są zlokalizowane bez sensu, bo i inicjatorzy w większości są bez sensu, i nie mają pojęcia o monumentach, i nie zależy im na tym.
Obok tzw. „Lasku Katyńskiego” w depresji, w rowie odpływowym, melioracyjnym znajduje się koryto rzeki Warty. Kiedy nastąpi lekka powódź, a na pewno nastąpi cyklicznie według sinusoidy opadów, wszystkie płyty pamiątkowe, małe drzewka itd. znajdą się w bajorze gnojówki, i ścieków z autostrady. Bez sensu.
Tak więc Wściekli na „czerwona przewrotność lokalizacyjną” postanowiliśmy jako stowarzyszenie „Niezłomność Częstochowa” i „Wolność i Solidarność Kornela Morawieckiego” doprowadzić do uporządkowania urbanistycznego i artystycznego całego Placu Katyńskiego w Częstochowie z nieszczęsnymi pomnikami.
Na początku Wściekłości spotkaliśmy się na początku 2017 roku z władzami Miasta Częstochowy i otrzymaliśmy zrozumienie tematu i obietnicę pomocy w realizacji projektu. To dużo na początek.
Rozpuściliśmy prace koncepcyjne dotyczące olbrzymiego terenu porównywalnego do placu Piłsudskiego w Warszawie, i placu Biegańskiego w Częstochowie. Niezłe wyzwanie!? Nie prawdaż? Prawdaż, jak najbardziej.
Na koniec wezwaliśmy na pomoc studenta Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Architektury, młodego człowieka z II roku architektury, sympatycznego Pawełka Furgalskiego. Co młodość to młodość.
Paweł wykonał projekt semestralny w ramach przedmiotu Techniki Plastyczne: Rzeźba w Architekturze, prowadzący mgr inż. arch. Wojciech Słodowy.
Naszym skromnym zdaniem urodził się „Pomazańcem Bożym” w temacie Architektura i Sztuka.
Tzw. „Lasek Katyński z dębami pamięci” na Placu Katyńskim został odsłonięty w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w roku 2010.
Są spuścizną, pomysłem, spadkiem po ŚP. Prezydencie Lechu Kaczyńskim.
Realizując testament Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ustanowił dzień 1 marca Świętem Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych, i za wszelką cenę upamiętniał zbrodnię na Polakach w Katyniu i innych miejscach kaźni.
Po 1 roku starań, i pracy każdego dnia pokazujemy Światu projekt Monumentu Historycznego spinającego pomniki Dębów Pamięci, Zagłady Żydów i dwóch torów wraz z łączką – błoniami nazwanymi Placem Katyńskim.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Naszą Ukochaną Ojczyznę Polskę chcemy wmurować kamień węgielny i pragniemy, aby przy wmurowaniu był cały Świat, cała Polska i wszyscy Godni i Niezłomni.
Tak nam dopomóż Bóg.
Jarosław Praclewski – pełnomocnik
Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego
Janusz Baranowski – Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych
Prezentacja PANTEONU-MONUMENT HISTORYCZNEGO – STACJA CZĘSTOCHOWA podczas Przeglądu Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych „W stulecie niepodległości dla pamięci o Polsce Kresowej”
Przegląd odbył się w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie 11.03.2018 r.
Prezentacji dokonali: Jarosław Praclewski – pełnomocnik Kornela Morawieckiego Wolni i Solidarni w Częstochowie oraz Samuel Baranowski – artysta.
Gośćmi prezentacji byli:
- Monika Fajer – Solidarna Polska
- Klub Gazeta Polska
- Ksiądz z Kaliningradu
- Budzyńska Lidia – posłanka na Sejm z ramienia PiS
- Anna Dąbrowska-Zajda – prowadząca V Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych.
Częstochowskie Dęby Katyńskie
Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w ramach przygotowań do realizacji projektu „Częstochowskie Dęby Katyńskie” wykonał następujące działania:
- Pozyskaliśmy patronat medialny:
- Radio Fiat (audycja podejmująca temat projektu miała miejsce 27.01.2010 r. o godz. 16:40)
- Radio Jasna Góra (audycja podejmująca temat projektu będzie miała miejsce 05.02.2010 r. o godz. 11:00)
- Gazeta Częstochowska (artykuł ukazał się 01.02.2010 r., kolejny ukaże się w następnym wydaniu)
- Gazeta Niedziela
- Wysłaliśmy do kilkudziesięciu firm i zakładów prośby o sponsoring akcji.
- Udało nam się uzyskać od Nadleśnictwa Janów (Złoty Potok) 70 sadzonek dębów.
- Nawiązaliśmy współpracę z zakładem kamieniarskim, który zgodził się wykonać granitowe tabliczki uwieczniające ofiary zbrodni katyńskiej oraz granitową tablicę upamiętniającą zamordowanych Polaków, Ponadto zakład ten zadeklarował pomoc finansową dla naszego przedsięwzięcia (pokrycie części kosztów związanych z tabliczkami). Mamy wstępny projekt płyty głównej i tabliczek, który wymaga akceptacji Urzędu Miasta.
- Wysłaliśmy pisma do posłów i senatorów ziemi częstochowskiej, instytucji pożytku publicznego z informacjami o projekcie i prosząc o wsparcie w jego realizacji. (parlamentarzyści zadeklarowali ufundowanie kilku tabliczek oraz nagród dla uczestników konkursu.
- Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska i Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 w celu ustalenia wspólnej listy. Stowarzyszenia zaoferowały swoją pomoc przy zbieraniu informacji przez uczestników konkursu na temat pomordowanych osób.
- Przeprowadziliśmy rozmowy z Komendą Miejską Policji w sprawie zabezpieczenia logistycznego terenu wyznaczonego przez Urząd Miasta, na którym posadzone zostaną dęby.
- Przeprowadziliśmy rozmowy z Jednostką Wojskową w Lublińcu w celu uczestniczenia podczas uroczystości kompanii honorowej (do uzgodnienia z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach) (Na liście jest 48 policjantów i 22 wojskowych). Liczba osób zainteresowanych upamiętnieniem bliskiej osoby każdego dnia jest większa. Wyznaczony teren ogranicza ilość dębów, które mają być posadzone. Wynika to z faktu, iż każdy dąb musi być posadzony w odpowiedniej odległości od siebie.
- Przygotowaliśmy projekt plakatu i zaproszeń.
- Wysłaliśmy pisma do szkół ponadgimnazjalnych z prośbą o uczestnictwo w konkursie.
- Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska oraz Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939.
- Rozmawialiśmy z Prezesem Towarzystwa Patriotycznego KRESY, który zadeklarował ufundowanie głównej tablicy oraz ufundowania nagród dla uczniów biorących udział w konkursie (Włodzimierz Skalik, ks. Ryszard Umański)
- W Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych organizujemy zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i nauczycieli na ww. projekt. Nauczyciele, rodzice i uczniowie sponsorują wykonanie kilkunastu tabliczek upamiętniających).
- Nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych przygotowują wieczorek patriotyczno-recytatorski, w Bibliotece Miejskiej w Częstochowie, podejmujący tematykę zbrodni katyńskiej, Podczas ww. spotkania uczniowie naszej szkoły biorący udział w konkursie „Katyń… ocalić od zapomnienia” będą mogli zdobyć niezbędne materiały od członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
- Policja zobowiązała się do przewiezienia osób starszych, będących członkami Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na miejsce uroczystości.
- Uczniowie z ZSSB zobowiązali się do przewiezienia osób starszych, będących członkami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska na miejsce uroczystości.
- Skontaktowały się z nami osoby mieszkające za granicą, będące potomkami pomordowanych, deklarując swój udział w uroczystościach.
- Rozmawialiśmy z przewodniczącym Solidarności – p. Kowalikiem w sprawie sponsoringu, który obiecał wsparcie finansowe projektu.
- Wystąpiliśmy do Kuratorium Oświaty w Katowicach o dofinansowanie projektu.
Projekt „Katyń… ocalić od zapomnienia” niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia tożsamości narodowej i lokalnej młodzieży, czego wyrazem będzie odkrywanie prawdy historycznej. Aby realizacja tego przedsięwzięcia zakończyła się sukcesem, zwracamy się do Szanownego Pana Prezydenta z prośbą o:
- Pomoc w zorganizowaniu uroczystości upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
- Pomoc przy zagospodarowaniu terenu przeznaczonego pod realizację projektu (mapka tego terenu, niezbędne zezwolenia, plan architektoniczny zagospodarowania itp.). Policja po obejrzeniu wyznaczonego przez Urząd Miasta terenu ma uwagi związane z bezpieczeństwem i zabezpieczeniem logistycznym miejsca, z przebiegiem uroczystości, ograniczoną liczbą miejsc dla zaproszonych gości, brakiem barier ochronnych (w razie nieszczęśliwego wypadku teren zostanie częściowo zniszczony, gdyż w takich sytuacjach najważniejsze jest życie ludzkie), spływającą wodą z solą do niecki a także z użytkowaniem terenu w przyszłości). Teren może stać się „śmietnikiem”, ponieważ znajduje się w pasie ruchu drogowego. W pobliżu jest zjazd do Galerii Jurajskiej — ludzie często wyrzucają śmieci przez okna pojazdów i tym samych zanieczyszczają najbliższy teren. Nasze uwagi dotyczące miejsca były kierowane już do Urzędu Miasta (dojście i dojazd). Usytuowanie miejsca pamięci narodowej w tym miejscu według nas jest nieodpowiednie ze względu na rangę jakie to miejsce ma pełnić.
- Rozszerzenie monitoringu, który zabezpieczyłby miejsce posadzenia dębów przed zdewastowaniem.
- Ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.
- Przygotowanie pakietów dla wszystkich uczestników konkursu (ok 70 sztuk).
Lista „Katyń… ocalić od zapomnienia”
- Kapitan Andrzejewski Czesław, s. Ignacego, ur. 1911, zg. Katyń
- Kapitan Brodziak Józef, s. Jana, ur. 1902, zg. Charków
- Aspirant Policji Państwowej Dec Franciszek, s. Józefa, ur. 1897, zg. Twer
- Porucznik Dyga Józef, s. Jana, ur. 1905, zg. Katyń
- Aspirant PP Dziuba Władysław, s. Franciszka, ur. 1898, zg. Twer
- Porucznik Goldman Leon, s. Pawła, ur. 1894, zg. Katyń
- Aspirant PP Gruca Michał, s. Józefa, ur. 1898, zg. Twer
- Aspirant PP Janik Józef, s. Tomasza, ur. 1893, zg. Twer
- Aspirant PP Jasiński Wincenty, s. Jana, ur. 1893, zg. Twer
- Porucznik Kalitka Filip, s. Teodora, ur. 1904, zg. Charków
- Porucznik Kmita Czesław, s. Aleksandra, ur. 1909, zg. Katyń
- Aspirant PP Kozakiewicz Grzegorz, s. Konrada, ur. 1901, zg. Twer
- Aspirant PP Krawczyk Piotr, s. Augustyna, ur. 1893, zg. Twer
- Aspirant PP Kucypera Jan, s. Stanisława, ur. 1901, zg. Twer
- Aspirant PP Kulka Marek, s. Bronisława, ur. 1902, zg. Twer
- Aspirant PP Kwoczała Andrzej, s. Tomasza, ur. 1911, zg. Twer
- Aspirant PP Lebelt Ludwik, s. Józefa, ur. 1889, zg. Twer
- Aspirant PP Matyja Władysław, s. Franciszka, ur. 1891, zg. Twer
- Aspirant PP Muś Roman, s. Józefa, ur. 1897, zg. Twer
- Aspirant PP Niestrata Władysław, s. Franciszka, ur. 1900, zg. Twer
- Aspirant PP Pelc Stanisław, s. Ignacego, ur. 1906, zg. Twer
- Aspirant PP Zyngier Kazimierz, s. Karola, ur. 1891, zg. Twer
- Aspirant PP Prusak Franciszek, s. Romana, ur. 1904, zg. Twer
- Aspirant PP Skorek Józef, s. Jana, ur. 1900, zg. Twer
- Nadkomisarz PP Stecki Zygmunt, s. Franciszka, ur. 1890, zg. Twer
- Porucznik Wittman Kazimierz, s. Donata, ur. 1905, zg. Katyń
- Porucznik Wilk Władysław, s. Tomasza, ur. 1907, zg. Katyń
- Oficer Piechoty WP Rudenko Mikołaj, s. Antoniego, ur. 1893, zg. Kozielsk/Katyń
- Podporucznik Rezerwy Artylerii WP Staniewicz Jan, s. Wiktora, ur. 1899, zg. Kozielsk/Katyń
- Posterunkowy PP Dębski Józef, s. Michała, ur. 1900, zg. Ostaszków/Miednoje
- Sierżant Żandarmerii rez. WP Ziętal Walenty, s. Bernarda, ur. 1900, zg. Ostaszków/Miednoje
- Przodownik Boruciński Bolesław, s. Jana, ur. 1895, zg. Ostaszków/Miednoje
- Posterunkowy Choroba Franciszek, s. Stanisława, ur. 1883, zg. Ostaszków/Miednoje
- Funkcjonariusz PP Dzierżanowski Stefan, s. Michała, ur. 1898, zg. prawdopodobnie Ostaszków
- Starszy przodownik PP Fijołek Zygmunt, s. Jana, ur. 1899, zg. Ostaszków
- Starszy przodownik PP Kwiatkowski Stanisław, s. Konstantego, ur. 1898, zg. Ostaszków
- Funkcjonariusz PP Koziński Stanisław, s. Józefa, ur. 1888, zg. Ostaszków/Miednoje
- Starszy posterunkowy PP Michalik Marian, s. Romana, ur. 1899, zg. Ostaszków
- Starszy przodownik PP Natali Leon, s. Piotra, ur. 1892, zg. Magadan
- Starszy przodownik PP, komendant PP Nowicki Stefan, s. Józefa, ur. 1895, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy PP Nowiński Franciszek, s. Antoniego, ur. 1897, zg. Ostaszków
- Funkcjonariusz PP Pietrzykowski Bolesław, s. Joachima, ur. 1897, zg. Ostaszków
- Funkcjonariusz PP Radzioch Józef, s. Teofila, ur. 1915, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy PP Szkop Władysław, s. Bartłomieja, ur. 1903, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy PP Smółka Józef, s. Wincentego, ur. 1895, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy PP Włoszczal Piotr, s. Wojciecha, ur. 1895, zg. Ostaszków
- Funkcjonariusz Wydziału Śledczego Wysocki Hieronim, s. Franciszka, ur. 1891, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy Żurek Franciszek, s. Eugeniusza, ur. 1891, zg. Ostaszków/Miednoje
- Przodownik PP Hrabia Leon, s. Aleksandra, ur. 1890, zg. Ostaszków
- Przodownik PP Pawełkiewicz Jan, s. Romana, ur. 1895, zg. Ostaszków
- Starszy posterunkowy Stradowski Szczepan, s. Stanisława, ur. 1899, zg. Ostaszków/Miednoje
- Starszy posterunkowy Radomski Feliks, s. Jana, ur. 1899, zg. Ostaszków/Miednoje
- Kapitan WP Maciałowicz Kazimierz, s. Jana, ur. 1910, zg. Kozielsk/Katyń
- Podporucznik Rezerwy Artylerii WP Grabowski Janusz Władysław s. Zdzisława, ur. 1909, zg. Starobielsk/Charków
- Posterunkowy PP Sosna Edmund s. Piotra, ur. 1914, zg. Ostaszków/Miednoje
- Plutonowy Służby Więziennej Skwara Piotr s. Jana, ur. 1913, zg. Ostaszków/Miednoje
- Porucznik Rezerwy 20 pułku piechoty Pitek Władysław s. Franciszka, ur. 1898, zg. Kozielsk/Katyń
- Starszy posterunkowy PP Aniszczenko Stefan s. Michała, ur. 1890, zg. Ostaszków/Miednoje
- Starszy posterunkowy PP Tysarczyk Bolesław s. Bolesława, ur. 1902, zg. Ostaszków/Miednoje
- Funkcjonariusz PP Śląski Henryk s. Ignacego, ur. 1902, zg. Ostaszków/Miednoje
- Starszy posterunkowy PP Pastucha Józef s. Marcina, ur. 1899, zg. Ostaszków/Miednoje
- Podporucznik artylerii rezerwy WP Katowicz Hilary s. Walerego, ur. 1899, zg. Wilno (nieznany obóz NKWD)
- Podporucznik rezerwy piechoty WP Sokołowski Władysław s. Stanisława, ur. 1901, zg. Kozielsk/Katyń
- Podporucznik rezerwy piechoty WP Smólski Lech s. Józefa, ur. 1897, zg. Kozielsk
- Aspirant PP Piersiak Tomasz, s. Jana, ur. 1896, zg. Twer
- Podporucznik rezerwy piechoty WP Bieńkowski Stanisław, s. Stanisława, ur. 1902, zg. Kozielsk
- Podporucznik rezerwy piechoty WP Sokołowski Władysław Karol, s. Stanisława, ur. 1901, zg. Kozielsk
- Porucznik rezerwy WP Franke Alfred, s. Adolfa, ur. 1895, zg. Starobielsk