Hebrew Date: 8/6/5784 > Strona główna Sprawy religijne
Sprawy religijne
Żydowskie szkolnictwo początkowe w pierwszej połowie XIX w. PDF Drukuj Email
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:31

Szkolnictwo żydowskie, prawie od początku ubiegłego wieku, rozwijało się w dwu kierunkach. Pierwszym było szkolnictwo religijne. Istniejące tradycyjnie od wieków chedery, czy też talmud-tory, mimo wielokrotnie podejmowanych, przez władze oświatowe, prób, mających na celu podporządkowanie ich własnej polityce szkolnej, żyły niezależnym, w zasadzie, życiem. Nawet w małym miasteczku było ich od kilku do kilkunastu. Nauka w nich była obowiązkiem religijnym. „Szulchan Aruch’’ dopuszczał nawet stosowanie przymusu w stosunku do rodziców, uchylających się od powinności posyłania dzieci na lekcje.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:39
Więcej…
 
Cmentarz żydowski w Lublinie PDF Drukuj Email
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:30

W dziejach żydostwa polskiego ośrodek lubelski odegrał jedną z ważniejszych ról. Jego początki sięgają daleko w głąb historii. W przekazach źródłowych istnieją wzmianki, mówiące o tym, że Żydzi lubelscy powoływali się na przywileje nadane im przez króla Kazimierza Wielkiego. Tak więc około połowy XIV wieku mogła już istnieć zorganizowana gmina żydowska na przedmieściu Lublina. W literaturze spotyka się wiadomości, na które nie ma potwierdzeń źródłowych, jakoby król Kazimierz Wielki w roku 1336 założył osiedle w pobliżu miasta, gdzie polecił osiedlić się Żydom.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:39
Więcej…
 
Życie Żyda PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:26

Omówienie poszczególnych momentów z życia Żyda, od urodzenia do śmierci, z punktu widzenia powinności religijnych, obyczajów i zwyczajów.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:40
Więcej…
 
Święta wielkie i radosne PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 28 Luty 2013 07:43

25 kislew - 2 tewet (16 - 23.XII): Chanuka

Było to dawno temu, w XXXVI wieku Żydom udawało się jeszcze utrzymać własne państwo na tej ziemi, której obietnicę od Boga dostał Ojciec Nasz Abraham, i do której wprowadził nas Nasz Nauczyciel Mojżesz, lecz było to państwo zależne od Greków. Przodkowie nasi nie przejmowali się jednak tą zależnością, gdyż ci syryjscy Grecy mieli rozumnych władców, którzy pozwalali Żydom żyć po żydowsku. Wszystko się zmieniło, gdy na tronie syryjskim zasiadł Antioch Epifanes. Zapragnął on zamienić Żydów w pogańskich Greków.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:40
Więcej…
 
Od narodzin do śmierci PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 28 Luty 2013 07:39

Urodziny, nauczanie i wychowanie

Gdy w rodzinie żydowskiej rodziło się dziecko płci męskiej, podlegało niezwłocznie obrzezaniu. Dokonywał go tzw. „Mohel” (rzezak), specjalnie przeszkolony w tym kierunku. Akt obrzezania (w hebr. „Brit Mila”) polega na wycięciu części napletka w celach rytualnych, w 8 dniu życia i odbywa się w domu rodziców noworodka.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:41
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL