Hebrew Date: 6/19/5784 > Strona główna Niezależna Częstochowska Gmina Wyznania Mojżeszowego - Gmina Reformowa
Gmina
Analiza historyczno-kompozycyjna cmentarza żydowskiego w Częstochowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Dominika Grzybowska   
Sobota, 26 Lipiec 2008 19:46

1. LOKALIZACJA

Cmentarz Żydowski w Częstochowie położony jest przy ulicy Złotej na terenie Huty Częstochowa w dzielnicy Zawodzie. Teren ten został przyłączony do miasta Częstochowa w połowie XIX wieku.
Załączniki:
 ANALIZA HISTORYCZNO-KOMPOZYCYJNA CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE [ANALIZA HISTORYCZNO-KOMPOZYCYJNA CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE ]20124 Kb
Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 08 Czerwiec 2009 10:32
Więcej…
 
Migawka pierwsza PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aron Cohen s. Cyjonu   
Czwartek, 12 Czerwiec 2008 12:37

Rubryka pod tym tytułem będzie się ukazywała na tej stronie przynajmniej raz w miesiącu. Rubryka ta będzie zajmowała się wydarzeniami w Izraelu, które wywarły szczególne wrażenie na autorze. Będą to opinie, interpretacje i asocjacje, jakie wywoła konkretne wydarzenie.

Tytuł tej rubryki przyszedł mi na myśl, kiedy zamykając oczy myślałem, o wydarzeniach marcowych marzec 1968 r. Akademie z tej okazji odbywały się w wielu miejscach na świecie. Skojarzył mi się taki obraz. W jednym z dużych zakładów pracy w warszawie odbywa się demonstracja robotników, popierająca Tow. Wiesława "Gomułkę". Wśród tłumów robotników pochowane były transparenty o takiej treści "precz z syjonizmem i syjoniści do Syjamu". Pomyślałem sobie, że sprawa syjonizmu warta jest zaznaczenia i sprostowania fałszywych pojęć. Z punktu widzenia merytorycznego tłumacząc pojęcie syjonizm z hebrajskiego pisze się przez literę "c" (cadyk po hebrajsku). Dlatego też należy stosować słowo cyjon, a nie Syjon jak zwykło się używać. A poza tym jednoznacznie chciałbym zaznaczyć, że cyjon, nie ma nic wspólnego z Cejlonem.

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 19 Czerwiec 2008 07:47
Więcej…
 
Historia kirkutu - cmentarza żydowskiego w Częstochowie , ul. Złota PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Czwartek, 15 Maj 2008 16:31
 W marcu 2008 roku udało się szczęśliwie reaktywować Częstochowską Gminę Wyznania Mojżeszowego, która jest integralną częścią Ogólnopolskiej Gminy Wyznania Mojżeszowego z siedzibą w Gdańsku.  In March 2008, we managed to successfully reactivate the Częstochowa Judaic Community, which is an integral part of the All-Polish Judaic Community with its headquarters in Gdańsk.
Ostatnio zmieniany w Piątek, 16 Maj 2008 19:40
Więcej…
 
Stosunki polsko – izraelskie po 1967 roku PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Monika Kalinowska - Studentka IV roku Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego   
Czwartek, 15 Maj 2008 15:42

Jest w „Spuściźnie" I. B. Singera takie zdanie: "...Nie sposób , aby w jednej ojczyźnie żyły bez wzajemnej niechęci dwa narody, które uważają siebie za wybrane"

Badanie blisko czterdziestoletniego okresu stosunków pomiędzy dwoma państwami, które przez przeszło dwadzieścia z owych czterdziestu lat oficjalnych stosunków dyplomatycznych ze sobą nie utrzymywały, biorąc za cezurę moment wyznaczający tychże stosunków wypowiedzenie, może z pozoru wydawać się zadaniem prostym. Przewrotnie jednak opisanie okresu brakującego dialogu przeszło dwu pokoleń[1] Polaków i Izraelczyków stanowi wyzwanie samo w sobie, chociażby z uwagi na długotrwałe zaniedbanie tego wątku przez źródła historyczne.

Ostatnio zmieniany w Piątek, 16 Maj 2008 19:34
Więcej…
 
Informacje ogólne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Piątek, 25 Kwiecień 2008 10:57

Informacje dotyczące Niezależnej Częstochowskiej Gminy Wyznania Mojżeszowego - Gminie Reformowej

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 20 Sierpień 2018 07:11
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL