Hebrew Date: 8/18/5784 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Sukot 5774 – Święto Szałasów 18 – 25 września 2013 r. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez r. Chaim Nadowski   
Niedziela, 22 Wrzesień 2013 11:02

Żydowskie święta, podobnie jak święta innych narodów mają swoje korzenie w starożytnej przeszłości. Są efektem dawnych wydarzeń, które chciano z jakiegoś powodu upamiętnić i ocalić dla przyszłych pokoleń. Przez tysiąclecia święta te zostały trwale wplecione w kalendarz religijny, choć większość z nich ma świeckie – rolnicze, bądź historyczne pochodzenie. W tradycyjnych ceremoniach i atrybutach świąt odnajdujemy realia dawnych czasów. Dostrzegamy co było wtedy ważne dla naszych przodków i jak starano się przy pomocy odniesień religijnych powiększyć wagę i szacunek danego wydarzenia.

Ostatnio zmieniany w Niedziela, 22 Wrzesień 2013 11:15
Więcej…
 
Radziecka zbrodnia katyńska i moja droga do prawdy. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3007
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Poniedziałek, 10 Czerwiec 2013 06:32

W czasach Polski Ludowej współczesna historia wyglądała bardzo przejrzyście. Było jasno określone jaki naród jest wrogiem Polski, a który przyjacielem. Gdzieś w latach sześćdziesiątych, podczas twardej budowy socjalizmu, pod koniec szkoły podstawowej, na lekcjach historii przerabialiśmy temat drugiej wojny światowej. Pani nauczycielka nauczała nas o tym, jak to Rząd przedwojennej „imperialistyczno – burżuazyjnej” Polski nawiązał bezwartościowe sojusze z odległymi kapitalistycznymi krajami, zamiast z pobliskim, słowiańskim Związkiem Radzieckim – krajem ludzi pracy miast i wsi. Następnie dowiedzieliśmy się o tym, że brak sojuszu ze Związkiem Radzieckim umożliwił Niemcom szybkie pokonanie Polski w 1939 roku, a wystraszone tym dowództwo polskiej armii i Rząd, wraz z Prezydentem uciekli z Polski wywożąc walizki ze Skarbem Narodowym …

 

Ostatnio zmieniany w Środa, 12 Czerwiec 2013 10:38
Więcej…
 
Antysemityzm współczesny i historyczny w Mołdawii – 110 rocznica pogromu w Kiszyniowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3423
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Dawid ben Chaim   
Poniedziałek, 08 Kwiecień 2013 06:48

Z cyklu antysemici i antysemickie wydarzenia

W dniu 13 grudnia 2009 w stolicy Mołdawii Kiszyniowie zdarzył się haniebny antysemicki atak. Na “Placu Europy” tłum 200 troglodytów, członków organizacji fundamentalistycznej “Asociaţia creştinilor ortodocşi Fericita maică Matrona” prowadzonych i podburzanych przez popa antysemitę, zbezcześcił przy użyciu 10 kilowego młota 1,5 metrową chanukiję – (dziewięcioramienną) menorę symbol judaizmu i monoteizmu. Menora ta jest symbolem zwycięstwa monoteizmu starożytnych Izraelczyków nad politeizmem Rzymsko-Greckim. Najpierw tłum usunął chanukiję z Placu Europejskiego, - która została wcześniej tam umieszczona z okazji trwania Święta Chanuki przez Gminę Żydowską wspólnie z władzami miasta, i zastąpił ją drewnianym krzyżem prawosławnym. Następnie, niczym Rzymianie, sprawcy zanieśli ją na drążkach na plac “Świętego Stefana” gdzie dokończyli dzieła dewastacji, zostawiając ją zniszczoną pod pomnikiem króla Stefana Wielkiego. Całe wydarzenie obserwowało wielu gapiów, oraz co najbardziej bulwersuje 20-stu policjantów, którzy na ten publiczny akt profanacji nie reagowali (podobnie jak ich poprzednicy 100 lat temu).

 

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 08 Kwiecień 2013 07:09
Więcej…
 
Żydowski Ojciec Założyciel Amerykańskiej Niepodległości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 705
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Dawid ben Chaim   
Czwartek, 07 Marzec 2013 10:16

Z cyklu wybitni i zasłużeni Żydzi

Wiele osób zastanawia się skąd biorą się tak bliskie relacje między Amerykanami z ich państwową administracją na czele, a Żydami. Po części ta przyjaźń wiąże się z zasługami Żydów i osób o żydowskich przodkach w wspieraniu Amerykańskiej Rewolucji. Podczas Wojny o Niepodległość szczególnie zasłużył się polski Żyd Chaim Salomon (w wersji zamerykanizowanej Haym Salomon).

Ostatnio zmieniany w Piątek, 08 Marzec 2013 06:49
Więcej…
 
Powstanie Styczniowe – opowiadanie o żydowskim bohaterze. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 160
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Czwartek, 28 Luty 2013 07:04

Dr Dariusz Piotr Kucharski, ze Związku Szlachty Polskiej, w swoim artykule omawia średniowieczne pochodzenie nazw wiosek tzw. „służebnych”. Ludność ich była służebna wobec pobliskiego dworu. Nazwy takich wiosek pochodziły od zajęć wykonywanych przez ich mieszkańców na rzecz lokalnego Pana czy Biskupa, np.: Piekary, Kobylniki, Szewce, Kowale, Cieśle, Zduny itp. We wsi Kowale mieszkali kowale, w Piekarach piekarze, w Cieślach cieśle, a w Kucharach dworscy kucharze. Po dziesiątkach, czy nawet setkach lat, owi mieszkańcy nieraz bogacili się i usamodzielniali albo za udział w licznych wojnach uzyskiwali różne przywileje i zdarzało się, że te wioski stawały się z czasem gniazdami rodzinnymi nowej szlachty, której nazwiska powstawały od nazw tych wiosek. I tak rozpowszechniły się w Polsce rody: Piekarskich, Kowalskich, Ciesielskich i wielu podobnych, choć pamiętajmy, że nie każdy noszący takie nazwisko jest szlachcicem. W taki sposób wieś Kuchary stała się gniazdem rodowym Kucharskich. Wymieniony wyżej Autor, przytacza istnienie w Polsce kilku takich miejscowości w różnych województwach.

 

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 28 Luty 2013 08:13
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL