Hebrew Date: 8/6/5784 > Strona główna Aktualności Whoopi Goldberg i Holocaust

12

Mar

Whoopi Goldberg i Holocaust PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Avi Gotlieb - Hajfa, Izrael   

Wybitna amerykańska aktorka Whoopi Goldberg rozpętała prawdziwą burzę. W programie telewizji ABC News „The View” ciemnoskóra gwiazda ekranu wyraziła pogląd, że w Holocauście „nie chodziło o rasę”. Natychmiast znalazła się w ogniu ostrej krytyki. Goldberg pokornie przeprosiła, ale nie uniknęła kary.

Jej udział w programie „The View”, którego 66-letnia aktorka jest współ- prowadzącą, został zawieszony na dwa tygodnie. Nie wiadomo, czy w tym czasie Goldberg będzie otrzymywała gażę, która oceniana jest na 96 tysięcy dolarów tygodniowo.

31 stycznia w porannym programie „The View” odbyła się dyskusja na temat decyzji rady szkoły w Tennessee, która usunęła z listy lektur sławną powieść graficzną o Zagładzie „Maus. Opowieść ocalałego” Arta Spiegelmana. W powieści tej Żydzi przedstawieni są jako myszy, Niemcy jako koty, a Polacy jako świnie. Uczestnicy programu potępili postanowienie rady, tylko Whoopi Goldberg zaczęła lekkomyślnie wyłuszczać swoje poglądy na temat Zagłady: „Bądźmy szczerzy, w Holocauście nie chodziło o rasę. Chodziło o nieludzkość człowieka wobec człowieka... Oni (naziści i Żydzi) to dwie grupy białych ludzi... Chodzi o to, jak ludzie traktują się nawzajem. To jest problem. Nie ma znaczenia, czy jesteś biały czy czarny. Żydzi... wszyscy pożerają się nawzajem”.

Natychmiast z wielu stron rozległy się potężne głosy potępienia. Jonathan Greenblatt, dyrektor generalny Ligi przeciw Zniesławieniom, napisał na Twitterze: „Nie, Whoopi Goldberg, Holocaust polegał na systemowym unicestwieniu przez nazistów narodu żydowskiego, który uważali za gorszą rasę. Odczłowieczyli ich i wykorzystali swoją rasistowską propagandę, aby usprawiedliwić rzeź 6 milionów Żydów. Wypaczanie Zagłady jest niebezpieczne”. Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie podkreśliło na Twitterze: „Rasizm był kluczowy dla ideologii nazistowskiej. Żydzi nie byli definiowani jako religia, ale jako rasa. Rasistowskie poglądy nazistów podsycały ludobójstwo i masowe morderstwa”.

Whoopi Goldberg jeszcze 31 stycznia przeprosiła na Twitterze: „W dzisiejszym programie powiedziałam, że Holocaust nie dotyczy rasy, ale nieludzkości człowieka wobec człowieka. Powinnam była powiedzieć, że chodzi o jedno i drugie. Żydzi na całym świecie zawsze mieli moje wsparcie. Przepraszam za krzywdę, którą spowodowałam”. Aktorka złożyła także przeprosiny w programach telewizyjnych, wieczornym „The Late Show” i 1 lutego w porannym „The View”. Według portalu Variety najwyżsi dyrektorzy koncernu Disney, do którego należy ABC News, doszli jednak do wniosku, że Goldberg musi ponieść konsekwencje swych nierozważnych słów. Whoopi Goldberg, zdobywczyni Oscara w 1991 roku, jest sławną czarnoskórą kobietą, a z powodu swych rodzinnych korzeni uważa się za Żydówkę, ponadto szczerze złożyła przeprosiny. Zapewne z tych powodów nie zwolniono jej z pracy. Za to 1 lutego wieczorem prezes ABC News Kim Godwin zakomunikowała: „Ze skutkiem natychmiastowym zawieszam Whoopi Goldberg na dwa tygodnie za jej niewłaściwe i krzywdzące komentarze. Podczas gdy Whoopi przeprosiła, poprosiłam ją o czas na refleksję. Cała organizacja ABC News solidaryzuje się z naszymi żydowskimi kolegami, przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami”.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie zaprosił aktorkę, aby mogła „dowiedzieć się więcej o przyczynach, wydarzeniach i następstwach Zagłady”. Na twitterowym koncie Auschwitz Memoriał, który jest oficjalnym anglojęzycznym kanałem Muzeum Auschwitz, pojawił się apel do Goldberg, by skorzystała z internetowego kursu na temat historii Zagłady Żydów. (JP)

Na podst.: Associated Press,

New York Times, Jerusalem Post, Reuters, CNN, The Daily Maii

Opracował: Avi Gotlieb - Hajfa, Izrael

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.25 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."