Hebrew Date: 6/19/5784 > Strona główna Aktualności Przepiękny Rosyjski film o Żydach z Odessy i ich muzyce Żydowskiej (czyli o Japończyku Miszce,i Iriszce Triszce)

02

Paź

Przepiękny Rosyjski film o Żydach z Odessy i ich muzyce Żydowskiej (czyli o Japończyku Miszce,i Iriszce Triszce) PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Rabin Odessy Janusz Baranowski   

Zadzwoniła do mnie z Kopenhagi moja żona, narzeczona, kochanka karkołomna, jednocześnie żona innych niby facetów, Żydówka, Białorusinka z Babrujska (polski Bobrujsk), krwista Sybiraczka po ojcu, Moskwiczanka, podróżniczka i asystentka Muamara Kadafiego onegdaj.

Moja luba kochanka i przyjaciółka z Łubianki jest znawcą Żydów Rosyjskich wszelakich od Syberii, po Hiszpanię i Anglię, i to z najwyższej półki. Na dziś to już nie jest tajemnicą i ona nazywa się Irina Zacharowa. Nazywam ją Triszka Iriszka KGBeszna myszka. Wiele my przeszli w alkowie, i poza nią jednakowoż, a filozofom to się nie śniło, i przeciętnym frajerom z tak zwanego świata szerokiego. Myślałem tu o frajerach co to parę złotych zarobili, i w paru miejscach byli, i mają wyobrażenie o sobie niebywałe.

Triszka Iriszka zapodała mi filmidło, które urzekło mnie niewspółmiernie, acz adekwatnie do tematu Żydowskiego. Jest to serial Rosyjski oparty na faktach autentycznych "Życie Miszki Japończyka" zajmujący się życiem na przełomach wieków Żydów z Odessy. Trzeba dopowiedzieć, że w mieście Białoruskim Babrujsk, rodzinnym , Iriny mojej lubej było i jest większość jewrejska, czyli Żydowska. Tak się rzecz miała przed II wojną światową we Lwowie, i Odessie, że 80% ludności to byli Żydzi.

W Odessie tak jest do dziś, gdyż holokaust nigdy tam nie dotarł. Film, serial jest o Żydzie rosyjskim Ronim Gud (tłumaczenie mniej więcej z idisz). Film jest kwint esencją dekadencji wieku XIX i XX. Opisuje życie Miszki.

Ale to co mnie urzekło, starego znawcę meandrów kultury Żydowskiej to muzyka Żydowska z głębi Idisz, z głębi Odessy, Lwowa, Babrujska, z przepięknymi tekstami i opracowaniami muzycznymi. No i po rosyjsku, najbardziej śpiewnym języku na świecie dla Rosjan i Żydow Rosyjskich, i w sumie dla wszystkich, którzy kochają romanse Rosyjskie. Irina ogląda Miszkę Japończyka i płacze, i ja oglądam i także płacze jeszcze rzewniej niż Triszka.

Trzeba obejrzeć, aby też zapłakać ze wzruszenia. Dziękujemy za wskazanie filmu Iriszka Triszka moja kochanko luba :)

http://www.filmweb.pl/serial/Zhizn+i+priklyucheniya+Mishki+Yaponchika-2011-661696#

https://www.youtube.com/watch?v=Pz2yVLxOFVg&list=PLqKs02EcnLgEjLKzDtgJ7K-lRP0WwqgB2

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.25 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."