Hebrew Date: 9/16/5784 > Strona główna Kresy wschodnie Kresy wschodnie POMNIK UKRAIŃSKIEJ NACJONALISTKI OŁENY TELIHI

07

Mar

POMNIK UKRAIŃSKIEJ NACJONALISTKI OŁENY TELIHI PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aleksander Szumanski   

W KIJOWIE ZOSTAŁ ODSŁONIĘTY POMNIK UKRAIŃSKIEJ NACJONALISTKI Z OUN OŁENY TELIHI

Kijów, 25 lutego 2017

Na ulicy Ołeny Telihi tuż przy wejściu na teren Babiego Jaru, miejsca rozstrzelania kilkudziesięciu tysięcy Żydów doprowadzonych tam przez ukraińskich policjantów, głównie członków i sympatyków OUN, odsłonięto pomnik aktywistki i propagandzistki OUN(m), Ołeny Telihi.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością lider OUN Bohdan Czerwak, mer Kijowa Witalij Kliczko, wicepremier Paweł Rozienko, minister Jewhenij Niszczuk, patriarcha Filaret.

Wszyscy oni bez wyjątku mówili, że działaczka OUN(m) rzekomo walczyła z Niemcami w okupowanym Kijowie i za to została rozstrzelana przez Gestapo w Babim Jarze.

Wicepremier ukraińskiego rządu powiedział: „Tutaj, dzisiaj, na tym miejscu, my wszyscy razem odpowiadamy na te sowieckie, a dzisiaj rosyjskie stereotypy o roli i stanowisku ukraińskich patriotów. Jeszcze raz powtarzam, w tej ziemi leżą pochowane setki ukraińskich patriotów, w tym także z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, którzy zostali zamęczeni przez niemieckich okupantów.”

Analogiczne wersje historii przedstawili kolejno wódz OUN Bohdan Czerwak, patriarcha Filaret, Witalij Kliczko i minister kultury Jewhenij Niszczuk (ten sam, który ogłosił tezę o gorszej jakości genotypu mieszkańców Donbasu)

W rzeczywistości, wbrew zapisom Wikipedii, OUN(m), której członkinią była Teliha, praktycznie do końca wojny nie tylko nie walczyła z nazistami, ale wręcz z nimi kolaborowała.

Ołena Teliha przybyła do Kijowa 22 października 1941 roku wraz z taborami t. zw. Bukowińskiego Kurenia OUN, którego jedna sotnia brała bezpośredni udział w rozstrzeliwaniu Żydów w Babim Jarze (tam 1200 ukraińskich policjantów pomagało 300 Niemcom rozstrzeliwać dzieci, kobiety i mężczyzn żydowskich). Na bazie Kurenia Bukowińskiego OUN we wrześniu 1941 roku utworzono Kijowski Kureń OUN, w rzeczywistości jednostkę ukraińskiej nazistowskiej policji pomocniczej pod dowództwem nacjonalisty Petra Zachwałyńskiego. Ci kolaboranci po Żydach mordowali w Babim Jarze Cyganów, komunistów, sowieckich jeńców wojennych i resztki ukrywających się, ale schwytanych Żydów.

OUN(m) i OUN(b) nie wysyłały swoich ludzi zorganizowanych w t. zw. grupach pochodnych po to, aby walczyć z Niemcami, lecz w celu zorganizowania władz lokalnych i milicji OUN i prowadzenia walki u boku nazistów z Sowietami. Tak więc Teliha w miarę swoich możliwości pomagała w organizowaniu okupacyjnych organów władzy, lokalnego samorządu, milicji, prasy, i co z tym związane – propagandy OUN. Propaganda OUN w tym czasie, z obu frakcji, głosiła sojusz z nazistami i wzywała do eksterminacji Żydów i komunistów.

W okupowanym Kijowie Teliha stanęła na czele Związku Pisarzy Ukraińskich, współpracowała z redakcją okupacyjnej gazety „Ukraińskie Słowo” (redaktor Iwan Rohacz). Problem w tym, że ta gazeta wzywała swych ukraińskich czytelników do wydawania Żydów w ręce Niemców, czyli na pewną śmierć. Teliha wydawała też dziennik poświęcony literaturze i sztuce „Litawry”, znajdowała także czas na prowadzenie restauracji.

Tutaj warto sobie zadać pytanie, jak to się stało, że osoba przybyła z Czech przez Polskę (tam podobno przymierała głodem) po przybyciu do Kijowa przejmuje restaurację. Mienie sowieckie przejmowali naziści, ale osoby prywatne mogły przejmować prywatne lokale żydowskie w ramach „aryzacji mienia żydowskiego”. Czy nacjonalistyczna poetka Teliha miała także talent do interesów i przejęła lokal po wymordowanych Żydach?

Wbrew Wikipedii i apologetyce nacjonalistycznej w swoich artykułach popierała zarówno ukraiński jak i niemiecki nacjonalizm.

W 1942 roku interesy OUN(b) i nazistów stały się sprzeczne, jednak OUN(m) niezmiennie trwało przy Hitlerze. Obydwie frakcje zwalczały się, dochodziło do zamachów śmiertelnych, a adwersarze wzajemnie donosili (skarżyli się) na siebie do nazistów.

Na Telihę złożony został donos o machinacje finansowe. Gestapowcy w tym czasie mieli rozkazy aresztowania i czasami rozstrzeliwania członków OUN(b), tym niemniej aresztowali także niektórych członków OUN(m). Ta organizacja i jej wódz Andrij Melnyk nie obrazili się za to na nazistów i nadal kolaborowali z nimi, tak jakby akceptując kryminalne zarzuty o nadużycia finansowe wobec niektórych swoich członków, którzy zostali uwięzieni w lochach Gestapo na ulicy Władymirskiej 33. Ówczesny kolaborancki burmistrz Kijowa Leontij Forostowski dał świadectwo, że Teliha nie czekając na wyniki gestapowskiego śledztwa przecięła sobie tętnice w celi, a jej ciało zostało pochowane wraz z ciałami innych członków OUN(m) (po ich rozstrzelaniu) w zbiorowej mogile na cmentarzu Łukianowskim.

Jeśli Leontij Forostowski napisał w swoich wspomnieniach prawdę, to Teliha nie ma żadnego związku z ofiarami Babiego Jaru, ponadto ona była wrogiem tych ofiar i sojusznikiem ich katów. Natomiast przypisywanie OUN(m) jakichkolwiek zasług w walce z okupantami nazistowskimi to szczyt cynizmu i bezczelne kłamstwo.

Na zakończenie uroczystości mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że pomnik został zbudowany za pieniądze należące do mieszkańców miasta, około 8 milionów hrywien, i obiecał, że za kilka lat (!) zostanie zbudowany tutaj pomnik-memoriał pamięci ofiar Babiego Jaru.

„Pracujemy nad koncepcją memoriału, nad gromadzeniem środków finansowych od ofiarodawców potrzebnych na jego zbudowanie. I pamięć historyczna o tragedii w skali globalnej zostanie uczczona i zachowana” - podkreślił mer Kijowa.

Wołodymyr Wiatrowycz skomentował odsłonięcie pomnika kolaborantki w sieci społecznościowej "Nareszcie to się dokonało!" i przygotowuje się do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej w Paryżu, na której będzie udowadniał, ze OUN nie kolaborowała z nazistami i nie brała udziału w Holokauście.

Tyle pracy przy zakłamywaniu prawdy, tyle pomników kolaborantów do zbudowania, Polsko - daj więcej pieniędzy!

dr Lucyna Kulińska


Źródła:

http://www.istpravda.com.ua/short/2017/02/25/149573/

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 07 Marzec 2017 07:18