Menu Zamknij

Analiza historyczno-kompozycyjna cmentarza żydowskiego w Częstochowie

2. HISTORIA:

Początki Cmentarza w Częstochowie sięgają wieku XVIII. Data ta pokrywa się z utworzeniem Gminy Żydowskiej przez społeczność wyznania mojżeszowego, która na te tereny przybyła prawdopodobnie w XVII wieku.
Lokalizacja ta nie była jednak pierwszym miejscem pochówku swych bliskich przez Żydów zamieszkałych w Częstochowie. Najpierw został utworzony cmentarz w pobliskim Janowie.
Dokładna data powstania Cmentarza na Rakowie nie jest dokładnie znana. Przyjmuje się że jest to rok 1799, jednak niektóre źródła podają 1780 rok i obejmuję on Kompleks I (patrz Rys. 3). Najstarszy nagrobek z tej części Cmentarza pochodzi z początku XIX w.
Następnie Kirkut został powiększony o Kompleks II, który jest kontynuacją części pierwszej od wschodu. Jest on niemal zachowany w całości. Aleja główna jest przedłużeniem alei kompleksu pierwszego. To właśnie w tej części znajdują się mogiły zbiorowe.
Rysunek 2. Mogiła zbiorowa

Ostatni raz Cmentarz był powiększony w roku 1907 o Kompleks III . W tym samym roku powstanie ogrodzenie pełne z wapienia łamanego okalające Cmentarz wokół. Na dzień obecny zachowały się jedynie fragmenty oryginalnego muru. A w XIX wieku do odbudowy używano już cegły.
Zamknięcie cmentarza nastąpiło w roku 1970. Jednak dokonywano jeszcze po tej dacie potajemnych pochówków, co potwierdzają daty na nagrobkach. 
Takie działania jedynie umacniają moje przekonanie, jak silne są więzi łączące rodziny, nawet po śmierci.