Hebrew Date: 8/17/5784 > Strona główna Sprawy religijne Święta Żydowskie
Święta Żydowkie
Problemy żydowskie w literaturze polskiej - w stulecie ukazania się powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Meir Ezofowicz” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Baranowski   
Sobota, 10 Sierpień 2013 09:07

Eliza Pawłowska urodziła się w 1842 r. w Milkowszczyżnie, w okolicach Grodna. Jako 17-letnia panna wyszła za mąż, za Piotra Orzeszkę, obywatela powiatu Kobryńskiego. Zmarła w 1910 roku, pozostawiając po sobie sławę wielkiej powieściopisarki. W ciągu 50-lat pracy literackiej napisała około 200 pozycji. W 1878 roku wydała swoją słynną, dwutomową powieść pt. „Meir Ezojowicz”.

Więcej…
 
Podróże Benjamina III PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:37

Rozdział I. Kto to jest Benjamin i jak zrodziła się w nim myśl o podróży

„Przez całe moje życie — tak powiada Benjamin III — rosłem i rozwijałem się w Tuniejadówce. Tu spędziłem niemal całe swoje życie, to znaczy aż do mojej wielkiej podróży. Tu się urodziłem, tu ożeniłem się szczęśliwie z moją cnotliwą połowicą, panią Zełdą. Oby długi miała żywot.”

 

Ostatnio zmieniany w Sobota, 10 Sierpień 2013 09:11
Więcej…
 
Opowieść biblijna o Mojżeszu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:33

Wielkimi obozami rozłożyły się plemiona izraelskie. Jak daleko sięgnąć okiem, czarno-białe namioty z grubo tkanego płótna ciągną się wzdłuż i wszerz ogromnej piaszczystej pustyni. Zewsząd rozlega się niespokojne parskanie wielbłądów i osłów. Zbyt daleko jednak wzrok nie sięga. Długi szereg wielbłądów, które rozsiadły się ze swoimi rodzinami dookoła namiotów, wznosiły swoimi kopytami tumany kurzu, który zaćmił blask słońca. Widać było tylko kurz, który wydawał się być podobnym do spadającej chmury, w tej chmurze niczym dym nad kotłem wirowali ludzie, wielbłądy i namioty. W samym środku, między obozami, rozciągał się szeroki, ogromny plac. Do tego placu nie dochodziło już parskanie wielbłądów. Tu znajdowały się szersze i większe namioty. Rozbite były według ustalonego porządku. Jeden namiot za drugim. Tu zwierzęta, osły czy wielbłądy nie miały dostępu. Tu powietrze było czystsze i bardziej rześkie. Tu można było widzieć czysty błękit nieba pustynnego. Tu znajdował się namiot sakralny (Ohel moed), tu wznosiły się namioty Mojżesza, Ahrona i naczelników ludu.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:41
Więcej…
 
Żydowskie szkolnictwo początkowe w pierwszej połowie XIX w. PDF Drukuj Email
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:31

Szkolnictwo żydowskie, prawie od początku ubiegłego wieku, rozwijało się w dwu kierunkach. Pierwszym było szkolnictwo religijne. Istniejące tradycyjnie od wieków chedery, czy też talmud-tory, mimo wielokrotnie podejmowanych, przez władze oświatowe, prób, mających na celu podporządkowanie ich własnej polityce szkolnej, żyły niezależnym, w zasadzie, życiem. Nawet w małym miasteczku było ich od kilku do kilkunastu. Nauka w nich była obowiązkiem religijnym. „Szulchan Aruch’’ dopuszczał nawet stosowanie przymusu w stosunku do rodziców, uchylających się od powinności posyłania dzieci na lekcje.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:39
Więcej…
 
Cmentarz żydowski w Lublinie PDF Drukuj Email
Wpisany przez rb. Aron Baranowski   
Czwartek, 21 Marzec 2013 13:30

W dziejach żydostwa polskiego ośrodek lubelski odegrał jedną z ważniejszych ról. Jego początki sięgają daleko w głąb historii. W przekazach źródłowych istnieją wzmianki, mówiące o tym, że Żydzi lubelscy powoływali się na przywileje nadane im przez króla Kazimierza Wielkiego. Tak więc około połowy XIV wieku mogła już istnieć zorganizowana gmina żydowska na przedmieściu Lublina. W literaturze spotyka się wiadomości, na które nie ma potwierdzeń źródłowych, jakoby król Kazimierz Wielki w roku 1336 założył osiedle w pobliżu miasta, gdzie polecił osiedlić się Żydom.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 26 Marzec 2013 09:39
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL