Hebrew Date: 3/13/5781 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Bestia PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Sara Baranowska   
Czwartek, 02 Grudzień 2010 14:17

Był taki czas w Polsce, kiedy Książę Jeremi Wiśniowiecki był postrachem bestii kozackiej, która jest praszczurem dzisiejszej Ukrainy. To o czym chcę napisać to odwieczna nienawiść Kozaków i Ukraińców do polski i Polaków i to nie za to, że byliśmy dla nich źli, tylko dlatego, że byliśmy mądrzejsi i bogatsi.

Ostatnio zmieniany w Sobota, 04 Grudzień 2010 16:30
Więcej…
 
Rocznica Powstania Listopadowego 29 XI 1830 r. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim b'n Josef   
Środa, 01 Grudzień 2010 18:34

W roku 1830 w rolnictwie Królestwa Polskiego panował nieurodzaj, co zapowiadało głód i drożyznę. Rosło bezrobocie z powodu zmniejszonej produkcji artykułów przemysłowych, spadał eksport, a w warszawskim magistracie wykryto znaczne nadużycia finansowe. Z Paryża i z Belgii docierały do Polaków emocjonujące wieści o wystąpieniach rewolucyjnych. Rosyjski Car Mikołaj, sprawujący władzę nad kadłubową Polską, planował użycie wojska w celu przywrócenia dotychczasowego ładu na zachodzie Europy. Do tych działań zamierzał wykorzystać również podlegające mu oddziały polskie. Polacy byli niechętni do udziału w wyprawie przeciw rewolucjonistom w odległych krajach. Jednak władze rosyjskie postanowiły ogłosić dodatkową mobilizację wojska na ziemiach polskich. Istniała realna groźba, że wyprowadzenie wojsk polskich na Zachód umożliwi wojskom rosyjskim całkowite zajęcie ziem polskich i zniknie zupełnie iluzja dotychczasowej niezależności Królestwa od caratu. Patriotyczne środowiska spiskowe w wojsku polskim dążyły do rychłego podjęcia walki z Rosjanami w Warszawie w celu zrzucenia carskiej władzy nad stolicą i Królestwem Polskim. Powstańcy pod przywództwem młodego oficera -   Piotra Wysockiego mieli w stolicy duże szanse na sukces bo na 9800 polskich żołnierzy przypadało w Warszawie tylko 6500 żołnierzy rosyjskich, i jak zazwyczaj powstańcom sprzyjało zaskoczenie wroga.

Więcej…
 
Wspomnijmy Komendanta PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim b'n Josef   
Niedziela, 28 Listopad 2010 15:00

Niedawno obchodziliśmy w Polsce po raz kolejny Święto Niepodległości. Uroczyście wspominaliśmy osoby i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polaków po przeszło 120 latach zaborczej niewoli. Tak dla mnie osobiście, jak i dla wielu innych ludzi główną, wręcz pomnikową postacią owych wydarzeń był Józef Piłsudski.

Ostatnio zmieniany w Niedziela, 28 Listopad 2010 15:14
Więcej…
 
Historia lubi się powtarzać! PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aaron Kohn   
Czwartek, 18 Listopad 2010 10:28

Był sobie kiedyś koleś co na imię miał Adolf, a na nazwisko Hitler. Żył sobie w Austrii malowniczej, aczkolwiek monotonnej. Gdzieś równolegle funkcjonowało w wielkiej biedzie kryzysu lat 20-tych i 30-tych państwo niemieckie. Austria pod rządami Habsburgów jako Cesarstwo Austro-Węgier była najbardziej liberalnym tworem państwowym, na kształt Unii Europejskiej, gdzie wszystkie narody wchodzące w skład miały prawo głosu np.: w Parlamencie. Przygrywały do tego orkiestry rodziny Straussów, bohema artystyczna szalała, kwitła wolna miłość i burdele. W takim to Wiedniu przyszłości dorastał nasz Adolfik. Umiał troszkę malować i rysować, a więc kształcił się troszkę. Ale większość artystów była lepsza od niego, a więc niewielkiego wzrostu marnocina ledwo wiązała koniec z końcem. Miał jednak pewną zaletę – był pedałem, a to dawało mu możliwość zarobkowania i bywania w rozwiązłych zaułkach Wiednia. W szczególności to Adolfik był cwelem tzn., czymś w rodzaju kobiety. Nie on chędożył, lecz jego używano. Oprócz tego Adolfik był pół-Żydem i to go bardzo krępowało, nie lubił tego. Ego tej małej fizycznej i psychicznej kreatury było pokręcone do granic możliwości.

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 18 Listopad 2010 10:30
Więcej…
 
Pozdrowienie - THANKS PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 15 Listopad 2010 12:58

Chciałbym podziękować wszystkim odwiedzającym naszą stronę www.shzmykwa.pl, za zainteresowanie naszą pracą. Radością dla nas jest, jeśli możemy Wam pomóc, choćby w małym stopniu.

Na całym świecie jest około 1000 uczestników, zalogowanych na naszej stronie, którzy czynnie uczestniczą w życiu naszego portalu.

Jest to dość duża społeczność i chcielibyśmy spożytkować potencjał intelektualny Was wszystkich, jeśli macie ochotę kontaktujcie się z nami nawet w błahych sprawach. Jeśli chcecie możecie pisać dla nas teksty naukowe, paranaukowe lub zwykle opisy, felietony, reportaże. Możecie przysyłać zdjęcia i przetworzone obrazy, możecie występować pod swoim nazwiskiem lub pod pseudonimem.

Nasza strona mówi o sprawach społeczności żydowskiej, lecz jesteśmy otwarci na materiały o tematyce wszelkich ras oraz wyznań i otwarci na współpracę ze wszystkimi narodowościami. Materiały i kontakty proszę kierować na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Pozdrawiam Was wszystkich, życzę Wam radości i wielu pięknych chwil i dużo słońca w waszych duszach i sercach.

r. Janusz Baranowski 

 

I wish to express my most sincere gratitude to all www.shzmykwa.pl visitors for their support and interest in our efforts. It is our outmost joy to be able to be of help to you.

There are approximately 1000 members worldwide who frequently visit our site. We at www.shzmykwa.pl wish to utilize the intellectual potential of this large community and, therefore, encourage you to stay in touch in whichever way you may desire. You may contribute by sending us your academic and scientific papers, your essays. You may send us your photos and/or photo art. You may sign your work with your name, or, if you prefer, you welcome to use your aliases or nicknames.

Although our website centers on the affairs of the Judaic community, we welcome contributions from people of all races and beliefs; we hope to befriend people from around the world regardless of their nationalities. All materials should forwarded to Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

I extend my greetings to all wishing you much happiness and true joy In your hearts and souls.

r. Janusz Baranowski

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 13 Grudzień 2010 08:51
 
<< Początek < Poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL