Hebrew Date: 2/15/5780 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Żydowskie języki nie tylko dla Żydów PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Poniedziałek, 11 Lipiec 2011 07:02

Powszechnie uważa się, że Żydzi posługują się językiem hebrajskim lub po prostu żydowskim, zwanym jidysz. Jednak to nie jest takie oczywiste, podobnie jak nie jest oczywiste np. Kto jest Żydem. W starożytnych czasach, na terenach dzisiejszego Izraela mieszkały różne plemiona, używające różnych języków. Rozpowszechnił się wśród nich z czasem język aramejski. Do zapisu używano jednak z czasem alfabetu fenickiego, jako doskonalszego niż dawniej używane pismo klinowe. Język aramejski rozpowszechnił się dzięki podbojom asyryjskim, a następnie perskim. Język hebrajski był wtedy językiem używanym przez Żydów w liturgii. Również pierwsi chrześcijanie posługiwali się w mowie i piśmie językiem aramejskim. Wiele słów w językach: aramejskim hebrajskim i arabskim czy syryjskim, ma zbliżone brzmienie i pisownię. Np. “Pokój” = szalom , salam; “syn” = ben, ibn, bar; “jeden” = ehad, waehid, had.

Ostatnio zmieniany w Sobota, 16 Lipiec 2011 08:53
Więcej…
 
EL DUPA i tematy pokrewne. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez r. Chaim ben Josef   
Wtorek, 05 Lipiec 2011 07:34

Zaiste w bardzo dziwnym Kraju żyjemy. Przez cały czas Jego istnienia, ci co się tutaj za gospodarzy mają, prawdziwymi Polakami zwani (najczęściej sami się tak określają), zarzucają nam – Żydom, że jesteśmy tutaj obcy (jako goście). Jednak tak się paradoksalnie składa, że bardzo wielu obrońców polskiej kultury i polskiego języka (o ile nie większość) to Polacy pochodzenia żydowskiego. I to zarówno w czasach minionych, jak i współcześnie. Pisał już o tym bardzo obszernie Mateusz Mieses w roku 1938, w swojej książce „Polacy – chrześcijanie pochodzenia żydowskiego”. W roku 1991 ukazało się zmodernizowane i poprawione wydanie tej pracy pod tytułem „Z rodu żydowskiego – zasłużone rodziny polskie krwi niegdyś żydowskiej”, ze wstępem Roberta Stillera. W zakończeniu tego, bardzo ciekawego zresztą wstępu, czytamy zdanie zawierające myśl,  prawie, że odkrywczą, a jednocześnie oczywistą. Otóż Robert Stiller proponuje odejść wreszcie od powszechnie używanego pojęcia Polaka – chrześcijanina, automatycznie określającego w Polsce kogoś kto porzucił judaizm.

Ostatnio zmieniany w Niedziela, 17 Lipiec 2011 08:16
Więcej…
 
Informacja i manipulacja PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Chaim ben Josef   
Środa, 29 Czerwiec 2011 06:44

Blisko miesiąc temu zaszło w moim otoczeniu pewne, niby drobne, ale niespodziewane i trochę dokuczliwe nieporozumienie – nazwijmy je tutaj, towarzyskie. Otóż w pośpiechu wywołanym tzw. nakazem chwili, wysłałem do mojego przyjaciela krótki E-mail z pewną  aktualną wtedy, istotną informacją. Jednak okazało się wkrótce, że zostało to błędnie odebrane przez Adresata i nawet poważnie potraktowane, jako jakaś negatywna „manipulacja” z mojej strony. Na szczęście dość szybko udało mi się wszystko wyjaśnić i sytuacja (towarzyska) powróciła do normy. Jednak coś pozostało, jakiś niewielki problem. Otóż przypomniało mi się, że około 35 lat temu, na zajęciach z socjologii omawialiśmy podobne zagadnienie – błędy i nieporozumienia pomiędzy ludźmi, spowodowane wieloznacznością słów i sytuacji. Postanowiłem ponownie się nad tym zastanowić, zwłaszcza w odniesieniu do znanych mi przypadków z historii Polski XX wieku.

Więcej…
 
Obama, Polska, Żydzi PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez /r./ Chaim ben Josef   
Wtorek, 31 Maj 2011 06:46

Wczoraj zakończyła się wizyta prezydenta USA – Baracka Obamy w Warszawie. Wizyta bardzo długo oczekiwana i łączona przez to z wielkimi nadziejami przez rządzących naszym krajem. Ale czy spełniła czyjekolwiek oczekiwania ? Niestety często tak bywa, że jeśli czekamy na coś upragnionego zbyt długo, to zbyt wiele sobie obiecujemy. Najmilsze bywa oczekiwanie na jakieś wydarzenie, a nie samo spełnienie owego oczekiwania. Czekając na czyjąś upragnioną wizytę, podświadomie spodziewamy się czegoś więcej niż zaplanowano, jakiejś pozytywnej dla nas niespodzianki ze strony przybywających do nas.

Ostatnio zmieniany w Niedziela, 17 Lipiec 2011 08:17
Więcej…
 
Małgorzata Gebert nie żyje PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wpisany przez /r./ Chaim ben Josef   
Wtorek, 31 Maj 2011 06:38

Ponad miesiąc temu, 12 kwietnia 2011, zaskoczyła nas tragiczna wiadomość o śmierci Małgorzaty Gebert.

Dla wielu osób, nie tylko ze środowiska żydowskiego, nazwisko Gebert kojarzy się przede wszystkim z osobą Konstantego Geberta (znanego dawniej także jako Dawid Warszawski). Dla tych co ewentualnie nie wiedzą, przypomnę tutaj, że wspomniany Konstanty Gebert, z wykształcenia psycholog, to zasłużony działacz polskiej opozycji demokratycznej w końcu XX wieku, następnie założyciel żydowskiego miesięcznika „Midrasz” i od dawna, znany dziennikarz.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 31 Maj 2011 06:45
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL