Hebrew Date: 6/15/5779 > Strona główna Aktualności
Aktualności
TWÓRZMY NOWE POLSKIE ELITY PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Środa, 17 Październik 2018 13:04


Stanisław Srokowski, Warszawska Gazeta, nr 41/591, 12-18.10.20108 r.

W odrodzonej Rzeczypospolitej, po 1918 r„ w ciągu zaledwie 21 lat (1918-1939) mieliśmy możliwość kształtowania nowych elit. Potem wojna, zaborcy, zbrodniarze sowieccy i niemieccy, a także ukraińscy przetrzebili polską inteligencję, a więc i elity. A komunizm dopełnił dzieła, zniszczył samo pojęcie elitarności, stworzył mit kołchozu, który, niestety, do dzisiaj trwa i zatruwa umysły.

Więcej…
 
KONIEC ROZSTRZELANEGO MIASTA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa   
Poniedziałek, 15 Październik 2018 11:43

Hubert Orzechowski, Newsweek, nr 42, 8-14.10.2018 r.

Wyrzuty sumienia? Brak. Setki tysięcy ofiar cywilnych i kompletnie zburzone miasto? Tak mi siało być - twierdzili dowódcy AK, którzy najbardziej parli do powstania warszawskiego.

Więcej…
 
Polska - ojczyzna Żydów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Środa, 10 Październik 2018 09:18

Rozbiory - wspólna tragedia Żydów i Polaków


„Z innych krajów Europy byli wypędzani, natomiast z terenów Królestwa Polskiego, a następnie z terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nikt ich nie wypędzał. [...] Na tle innych krajów Żydzi stali się częścią polskiego krajobrazu, co do zasady żyło im się tu dosyć spokojnie” - uważa prof. Antony Polonsky, wybitny znawca dziejów polskich Żydów. Rozmowę z prof. Polonskym opublikowaliśmy w pierwszej części naszego dodatku specjalnego. Pokazaliśmy w nim, jak Polska stała się „ojczyzną Żydów”. Powiedzenie to wcale nie jest używane na wyrost. W Rzeczypospolitej żyła bowiem największa na świecie społeczność żydowska.

Więcej…
 
Lynn B Schramek: "Ukradli nam naszą fabrykę czekolady" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 09 Październik 2018 10:23

tłumaczenie: mgr Bartosz Strzelec.


Książka przedstawia prawdziwe zapiski potomków cieszyńskich żydów, twórców firmy Bracia Schramek-Tip Top. Fabryki, z której wywodzi się legendarny wafelek Prince Polo. Historia ukazuje życie żydowskiej diaspory w Cieszynie, romans założyciela fabryki czekolady. II Wojnę, Oświęcim. Książka okraszona jest żydowskimi przysłowiami.

Znajdziesz tu też lokalną cieszyńską gwarę, jidyszyzmy.


Zapraszamy 18 października o 18.00 do cieszyńskiej kawiarni „Kornel i Przyjaciele”, gdzie odbędzie się premiera książki.

Na premierę przyjadą potomkowie założycieli fabryki, którzy mieszkają na Florydzie, USA.

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
DRUGI IZRAEL? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   
Poniedziałek, 08 Październik 2018 10:04

r Robert Kościelny, Warszawska Gazeta, nr 40/590, 5-11.10.2018

Według doniesień prasowych Henry Kissinger i 16 amerykańskich agencji wywiadowczych zgadzają się, że w niedalekiej przyszłości Izrael nie będzie już istnieć, pisze dr Kevin Barrett, jeden z największych amerykańskich krytyków wojny z terroryzmem.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL