Hebrew Date: 2/15/5780 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Jan Gerhard – polski Żyd prawicowy i oficer komunista PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 14 Luty 2012 06:58

Dziewięćdziesiąt lat temu, dnia 17 stycznia, w żydowskiej rodzinie we Lwowie (przy ul. Zygmuntowskiej 158), urodził się Wiktor Lew Bardach. Tam też później ukończył III Państwowe Gimnazjum im. Króla Stefana Batorego i Liceum im. Henryka Sienkiewicza. Szkoły te oprócz szerokiej wiedzy humanistycznej uczyły też skutecznie polskiego patriotyzmu. Ale Wiktor Lew Bardach był przecież Żydem, więc łatwo uległ właśnie rozwijającej się ideologii syjonistycznej. Wstąpił w 1937 roku do prawicowej organizacji młodych syjonistów, zwanej w skrócie: BETAR (BJT’’R). Wzorem swojego ojca występował przeciw lewicowym ruchom żydowskim.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 14 Luty 2012 07:48
Więcej…
 
Na Nowy Rok – o kalendarzu naukowym z roku 1865. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Czwartek, 19 Styczeń 2012 06:32
Mamy już za sobą dwa tygodnie kolejnego roku w kalendarzu urzędowym, powszechnie obowiązującym – jako doskonalszym od księżycowego kalendarza starożytnych Żydów, który obowiązuje nas nadal już tylko w zakresie ustalania dni świątecznych judaizmu.
Więcej…
 
Święta – Chanuka 20-28 12 2011 r. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 20 Grudzień 2011 08:13

I znowu kolejny listopad ustąpił miejsca grudniowi, a jednocześnie jesień zamienia się w zimę. W religijnych kalendarzach największych wyznań jest to akurat okres bardzo świąteczny. Najważniejszym oczywiście świętem, jest nasza, żydowska Chanuka. Co roku przypominamy wtedy, że to właśnie nasi starożytni przodkowie uratowali dla wszystkich narodów i przyszłych pokoleń religię monoteistyczną opartą na zestawie etycznych przykazań mojżeszowych. Gdyby nie ponadczasowa mądrość starożytnych Żydów, gdyby nie ich czysta religijność i gdyby nie bezprzykładne bohaterstwo żydowskich powstańców, to nie byłoby dzisiaj nie tylko Żydow, ale i także miliardów chrześcijan i muzułmanów, bo przecież ich wyznania z judaizmu pochodzą.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 20 Grudzień 2011 08:16
Więcej…
 
Prezydent RP wprowadził ograniczenie swoich wydatków i pensji. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Poniedziałek, 07 Listopad 2011 00:00

W ostatnich latach dużo w mediach uwagi poświęca się problemowi międzynarodowego kryzysu gospodarczego. Polska jako niemała część Unii Europejskiej, jest również pewną częścią ogólnoświatowego systemu gospodarki kapitalistycznej. Dlatego też zjawiska gospodarcze na świecie odbijają się także w funkcjonowaniu gospodarki polskiej. Ale nasi politycy są pełni optymizmu i to co w USA jest tragicznym stanem gospodarki (z bezrobociem 9-10 %), często nazywają dobrą sytuacją, a nawet sukcesem i rozwojem gospodarczym, choć w Polsce bezrobocie przekracza 13 %.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 07 Listopad 2011 08:55
Więcej…
 
Sukkot 5772 – 12 X 2011. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez rb. Chaim ben Josef   
Czwartek, 20 Październik 2011 15:32

Największym wydarzeniem starożytnej historii Żydów była masowa ucieczka, niemal całej ich populacji z Egiptu – kraju niewoli i ciężkiej pracy. Od tej pory wspomina się to wydarzenie przy każdej możliwej okazji, zazwyczaj podczas świąt. Uznano, że jest to niezbędne dla kolejnych pokoleń narodu żydowskiego, aby mogli Żydzi żyć już zawsze jako wolni ludzie, aby już nigdy nie byli niewolnikami, nawet żyjąc w obcych krajach. Mądrość naszych starożytnych przodków nakazuje nam kontynuować tę tradycję bo za nią ginęli Żydzi przez tysiące lat, bo gdy ją porzucimy to jakbyśmy powrócili do egipskiego niewolnictwa. Zapominając chwalebne wydarzenia z historii Żydów dobrowolnie pogrążamy się w bagnie obcych i wrogich nam kultur, stając się ich niewolnikami.

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 20 Październik 2011 15:48
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL