Hebrew Date: 2/17/5780 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Antysemityzm współczesny i historyczny w Mołdawii – 110 rocznica pogromu w Kiszyniowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3422
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Dawid ben Chaim   
Poniedziałek, 08 Kwiecień 2013 06:48

Z cyklu antysemici i antysemickie wydarzenia

W dniu 13 grudnia 2009 w stolicy Mołdawii Kiszyniowie zdarzył się haniebny antysemicki atak. Na “Placu Europy” tłum 200 troglodytów, członków organizacji fundamentalistycznej “Asociaţia creştinilor ortodocşi Fericita maică Matrona” prowadzonych i podburzanych przez popa antysemitę, zbezcześcił przy użyciu 10 kilowego młota 1,5 metrową chanukiję – (dziewięcioramienną) menorę symbol judaizmu i monoteizmu. Menora ta jest symbolem zwycięstwa monoteizmu starożytnych Izraelczyków nad politeizmem Rzymsko-Greckim. Najpierw tłum usunął chanukiję z Placu Europejskiego, - która została wcześniej tam umieszczona z okazji trwania Święta Chanuki przez Gminę Żydowską wspólnie z władzami miasta, i zastąpił ją drewnianym krzyżem prawosławnym. Następnie, niczym Rzymianie, sprawcy zanieśli ją na drążkach na plac “Świętego Stefana” gdzie dokończyli dzieła dewastacji, zostawiając ją zniszczoną pod pomnikiem króla Stefana Wielkiego. Całe wydarzenie obserwowało wielu gapiów, oraz co najbardziej bulwersuje 20-stu policjantów, którzy na ten publiczny akt profanacji nie reagowali (podobnie jak ich poprzednicy 100 lat temu).

 

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 08 Kwiecień 2013 07:09
Więcej…
 
Żydowski Ojciec Założyciel Amerykańskiej Niepodległości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 705
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Dawid ben Chaim   
Czwartek, 07 Marzec 2013 10:16

Z cyklu wybitni i zasłużeni Żydzi

Wiele osób zastanawia się skąd biorą się tak bliskie relacje między Amerykanami z ich państwową administracją na czele, a Żydami. Po części ta przyjaźń wiąże się z zasługami Żydów i osób o żydowskich przodkach w wspieraniu Amerykańskiej Rewolucji. Podczas Wojny o Niepodległość szczególnie zasłużył się polski Żyd Chaim Salomon (w wersji zamerykanizowanej Haym Salomon).

Ostatnio zmieniany w Piątek, 08 Marzec 2013 06:49
Więcej…
 
Powstanie Styczniowe – opowiadanie o żydowskim bohaterze. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 160
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Czwartek, 28 Luty 2013 07:04

Dr Dariusz Piotr Kucharski, ze Związku Szlachty Polskiej, w swoim artykule omawia średniowieczne pochodzenie nazw wiosek tzw. „służebnych”. Ludność ich była służebna wobec pobliskiego dworu. Nazwy takich wiosek pochodziły od zajęć wykonywanych przez ich mieszkańców na rzecz lokalnego Pana czy Biskupa, np.: Piekary, Kobylniki, Szewce, Kowale, Cieśle, Zduny itp. We wsi Kowale mieszkali kowale, w Piekarach piekarze, w Cieślach cieśle, a w Kucharach dworscy kucharze. Po dziesiątkach, czy nawet setkach lat, owi mieszkańcy nieraz bogacili się i usamodzielniali albo za udział w licznych wojnach uzyskiwali różne przywileje i zdarzało się, że te wioski stawały się z czasem gniazdami rodzinnymi nowej szlachty, której nazwiska powstawały od nazw tych wiosek. I tak rozpowszechniły się w Polsce rody: Piekarskich, Kowalskich, Ciesielskich i wielu podobnych, choć pamiętajmy, że nie każdy noszący takie nazwisko jest szlachcicem. W taki sposób wieś Kuchary stała się gniazdem rodowym Kucharskich. Wymieniony wyżej Autor, przytacza istnienie w Polsce kilku takich miejscowości w różnych województwach.

 

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 28 Luty 2013 08:13
Więcej…
 
Powstanie Styczniowe – 150 rocznica; od Rabina Meiselsa do Podrabina Szenicera. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 266
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Środa, 23 Styczeń 2013 20:47

Z okazji przypadającej właśnie teraz tak okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego należy przypomnieć i uszanować wielki wysiłek naszych przodków poniesiony w dążeniach odzyskania wolności Kraju, w którym Żydzi zamieszkują od samego początku polskiej państwowości. O tym powstaniu napisano już bardzo wiele –  pisano w Polsce i na emigracji już wkrótce po upadku powstania, jednak kolejne wojny światowe zniszczyły biblioteki, archiwa i prywatne zbiory, tak że większość tej twórczości historycznej i pamiętnikarskiej oraz oryginalnych dokumentów przepadła. W latach międzywojennych XX wieku Polacy wielką czcią otaczali kombatantów Powstania Styczniowego. Natomiast po drugiej wojnie światowej znowu Polska została uzależniona od Rosjan i powstańcy z 1863 roku oraz ich bohaterska walka byli wręcz przeszkodą w oficjalnej ideologii “przyjaźni polsko – radzieckiej”. Tak, więc umniejszano rolę Powstania Styczniowego w historii Polski, a tym bardziej zbrodniczą zemstę Rosjan na Polakach po upadku powstania. A o znaczącym i chwalebnym udziale w Powstaniu Styczniowym polskich Żydów to nikt nawet nie wspominał i nie wyobrażam sobie nawet, aby ktoś ośmielił się o tym wspomnieć wóczas np. w szkolnym wypracowaniu…
Myślę, że najwyższy czas wypełniać takie luki w nauce historii i stąd niniejszy ledwie przyczynek do tematu: Żydzi w Powstaniu Styczniowym.

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 24 Styczeń 2013 06:54
Więcej…
 
Żydowski wynalazek dla ludu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 89
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 14 Grudzień 2012 10:20

Z cyklu żydowskie wynalazki i ich konstruktorzy.

Wszyscy dobrze znają starego Volkswagena, jednak nie wszyscy znają rzeczywistej historii jego powstania.

Zaczęło się wszystko to od żydowskiego konstruktora inżyniera Josefa Ganza, i jego konceptu taniego i małego samochodu o wartości motocykla. Ale pokolei,  Granz urodził się 1 lipca 1898 roku w żydowskiej rodzinie znanego pisarza i dziennikarza "Frankfurter Zeitung" doktora Hugo Markusa Ganza w Budapeszcie. Później Ganzowie przeprowdzili się do Wiednia, a następnie w 1916 r. do Frankfurtu nad Menem. Józef Ganz po tym jak dostał obywatelstwo niemieckie, zgłosił się na ochotnika do marynarki wojennej w której służył podczas pierwszej wojny światowej. Po wojnie Ganz studiował inżynierię, wtedy do głowy wpadła mu myśl na ekonomiczny i ergonomiczny pojazd. Już w 1923 r.miał gotowe pierwsze szkice nowego samochodu. W 1927 roku Ganz został naczelnym redaktorem pisma "Klein-Motor-Sport", gdzie reklamował swój wynalazek pod nazwą "Deutschen Volkswagen" - Niemiecki samochód dla ludu. W gazecie która później w styczniu 1929 zmieniła nazwę na "Motor-Kritik", J. Ganz krytykował niemiecki przemysł motoryzacyjny za produkcję drogich, awaryjnych, ciężkich i niewygodnych samochodów, które były przeciwieństwem jego wizji. Wtedy też po raz pierwszy nadano mu na imię Volkswagen, nazwa się szybko przyjęła i od tego czasu pomimo wielokrotnych zmian w wyglądzie samochodu, ludzie na słowo Volkswage od razu sobie przypominają jego charakterystyczny wygląd. W 1929 Ganz zaczął współpracować z producentami motocykli - firmami Ardie i Adler, efektem tegoż był pojazd "Ardie-Ganz" którego pierwszy prototyp pojawił się w 1930 r, a już w maju następnego roku później stworzono kolejny prototyp nazwany tym razem Maikäfer (Chrabąszcz). Podczas prac nad swoimi prototypami, Josef pracował w firmach Daimler-Benz i BMW, gdzie rozwijał pierwsze samochody z niezależnym zawieszeniem kół (modele Mercedes-Benz 170 i BMW AM1).

Ostatnio zmieniany w Piątek, 21 Grudzień 2012 08:04
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL