Hebrew Date: 2/17/5780 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Donald i Angela PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Aron Baranowski   
Wtorek, 21 Marzec 2017 11:25

Na ten gest czekałem całe życie, aby potwierdzić teorię, że Europa skończyła się w XVII wieku i stała się śmiesznym skansenem ksenofobicznych idiotów, na małych spłachetkach gleby.

W tymże samym czasie, czyli XVII w. wyrokiem Wielce Oświeconego Zgromadzenia Wolnych Mularzy i Architektów powołane zostały zręby Nowego Świata, które dziś nazywamy Ameryką, szeroko pojętą. Od wtedy o Europie zaczęto mówić Stary Świat.

I słusznie!

Więcej…
 
Chasydyzm — ruchoma ojczyzna Żydów PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aaron   
Wtorek, 01 Grudzień 2015 08:23

Minęło ponad pół wieku od klęski hitleryzmu. W krajach Europy, gdzie dokonał on największych spustoszeń wśród Żydów, daje się zauważyć odrodzenie społeczności żydowskiej, powrót do ich kultury, tradycji, życia religijnego.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 01 Grudzień 2015 08:41
Więcej…
 
Czym jest Jerozolima dla Żydów? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aaron   
Wtorek, 27 Październik 2015 08:44

Ziemia Izraela. Kraj Izraela. Ziemia Obiecana. Ziemia Święta

Jej centrum - Syjon. I miasto Dawidowe - Jerozolima. Terminów tych można używać w zasadzie zamiennie. (Również - nazwy Palestyna, pochodzącej od Filistynów, o których nie słychać już od wielu wieków). Pochodzenie terminu Erec Israel jest oczywiste. Izrael - to Jakub po swoim tajemniczym zwycięstwie nad rzeką Jabbok. Izrael - to jego potomkowie, dwanaście plemion i kolejne pokolenia Żydów, aż do dzisiaj. Izrael - to ziemia, kraj obiecany przez Boga tym potomkom Jakuba. Jerozolima to jego centrum, od czasów króla Dawida - punkt skupienia żydowskiej duchowości. (Tego nie da się powiedzieć o żadnej innej religii, duchowości, cywilizacji.) Za czasów Dawida i dzisiaj -jest też jednym z fizycznych centrów żydowskiego życia.

 

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 30 Listopad 2015 12:05
Więcej…
 
Skarbnica midraszów i agad PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aaron Baranowski   
Piątek, 23 Styczeń 2015 10:20

Mojżesz a korona faraona

Pewnego razu podczas spożywania posiłku przez faraona i jego małżonkę, królową Alfaraonitę, córkę Betti z małym Mojżeszem na kolanach, w towarzystwie Bileama, jego siedmiu synów i wszystkich ministrów dworu, zdarzył się nadzwyczajny wypadek. Oto mały Mojżesz zdjąwszy z głowy faraona koronę szybkim ruchem włożył ją sobie na głowę. Król i jego ministrowie stanęli jak wryci. Faraon szybko się opamiętał i rozkazał zawezwać astrologów.

— Wyjaśnijcie mi — powiedział — co się kryje za postępkiem tego chłopca.

— Niech — odpowiedział za nich Bileam — król raczy sobie przypomnieć sen, który niedawno temu go nawiedził. W tym śnie była mowa o chłopczyku, który obali dynastię faraonów i zagarnie władzę w państwie. On też doprowadzi nasz kraj do ruiny. Biorąc to pod uwagę, radzę królowi natychmiast skazać tego chłopca na śmierć. W ten sposób zapobiegniemy niebezpieczeństwu.

 

Ostatnio zmieniany w Piątek, 23 Styczeń 2015 10:24
Więcej…
 
Opowieści różne, cz. IV: AMORAICI — twórcy TALMUDU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Isaak Kohn   
Piątek, 23 Styczeń 2015 09:53

Opracowanie w końcu II wieku nowej ery MISZNY było znaczącym wydarzeniem na długiej drodze rozwojowej judaizmu. Miszna napisana po hebrajsku, lakoniczna i uporządkowana, odpowiadająca na wszystkie aktualne i istotne dla życia wyznawców religii mojżeszowej pytania, została szybko i powszechnie przyjęta. Jej rola jako zbioru poglądów najwyższych autorytetów judaizmu na sprawy prawne, moralne, religijne miała tym większe znaczenie, ponieważ centrum religijne w Jerozolimie rozstrzygające dotąd podrzędne sprawy przestało istnieć, wzrosło natomiast rozproszenie Żydów.

 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL