Hebrew Date: 13/20/5779 > Strona główna Aktualności
Aktualności
Powstanie Styczniowe – 150 rocznica; od Rabina Meiselsa do Podrabina Szenicera. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 266
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Środa, 23 Styczeń 2013 20:47

Z okazji przypadającej właśnie teraz tak okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego należy przypomnieć i uszanować wielki wysiłek naszych przodków poniesiony w dążeniach odzyskania wolności Kraju, w którym Żydzi zamieszkują od samego początku polskiej państwowości. O tym powstaniu napisano już bardzo wiele –  pisano w Polsce i na emigracji już wkrótce po upadku powstania, jednak kolejne wojny światowe zniszczyły biblioteki, archiwa i prywatne zbiory, tak że większość tej twórczości historycznej i pamiętnikarskiej oraz oryginalnych dokumentów przepadła. W latach międzywojennych XX wieku Polacy wielką czcią otaczali kombatantów Powstania Styczniowego. Natomiast po drugiej wojnie światowej znowu Polska została uzależniona od Rosjan i powstańcy z 1863 roku oraz ich bohaterska walka byli wręcz przeszkodą w oficjalnej ideologii “przyjaźni polsko – radzieckiej”. Tak, więc umniejszano rolę Powstania Styczniowego w historii Polski, a tym bardziej zbrodniczą zemstę Rosjan na Polakach po upadku powstania. A o znaczącym i chwalebnym udziale w Powstaniu Styczniowym polskich Żydów to nikt nawet nie wspominał i nie wyobrażam sobie nawet, aby ktoś ośmielił się o tym wspomnieć wóczas np. w szkolnym wypracowaniu…
Myślę, że najwyższy czas wypełniać takie luki w nauce historii i stąd niniejszy ledwie przyczynek do tematu: Żydzi w Powstaniu Styczniowym.

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 24 Styczeń 2013 06:54
Więcej…
 
Żydowski wynalazek dla ludu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 89
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 14 Grudzień 2012 10:20

Z cyklu żydowskie wynalazki i ich konstruktorzy.

Wszyscy dobrze znają starego Volkswagena, jednak nie wszyscy znają rzeczywistej historii jego powstania.

Zaczęło się wszystko to od żydowskiego konstruktora inżyniera Josefa Ganza, i jego konceptu taniego i małego samochodu o wartości motocykla. Ale pokolei,  Granz urodził się 1 lipca 1898 roku w żydowskiej rodzinie znanego pisarza i dziennikarza "Frankfurter Zeitung" doktora Hugo Markusa Ganza w Budapeszcie. Później Ganzowie przeprowdzili się do Wiednia, a następnie w 1916 r. do Frankfurtu nad Menem. Józef Ganz po tym jak dostał obywatelstwo niemieckie, zgłosił się na ochotnika do marynarki wojennej w której służył podczas pierwszej wojny światowej. Po wojnie Ganz studiował inżynierię, wtedy do głowy wpadła mu myśl na ekonomiczny i ergonomiczny pojazd. Już w 1923 r.miał gotowe pierwsze szkice nowego samochodu. W 1927 roku Ganz został naczelnym redaktorem pisma "Klein-Motor-Sport", gdzie reklamował swój wynalazek pod nazwą "Deutschen Volkswagen" - Niemiecki samochód dla ludu. W gazecie która później w styczniu 1929 zmieniła nazwę na "Motor-Kritik", J. Ganz krytykował niemiecki przemysł motoryzacyjny za produkcję drogich, awaryjnych, ciężkich i niewygodnych samochodów, które były przeciwieństwem jego wizji. Wtedy też po raz pierwszy nadano mu na imię Volkswagen, nazwa się szybko przyjęła i od tego czasu pomimo wielokrotnych zmian w wyglądzie samochodu, ludzie na słowo Volkswage od razu sobie przypominają jego charakterystyczny wygląd. W 1929 Ganz zaczął współpracować z producentami motocykli - firmami Ardie i Adler, efektem tegoż był pojazd "Ardie-Ganz" którego pierwszy prototyp pojawił się w 1930 r, a już w maju następnego roku później stworzono kolejny prototyp nazwany tym razem Maikäfer (Chrabąszcz). Podczas prac nad swoimi prototypami, Josef pracował w firmach Daimler-Benz i BMW, gdzie rozwijał pierwsze samochody z niezależnym zawieszeniem kół (modele Mercedes-Benz 170 i BMW AM1).

Ostatnio zmieniany w Piątek, 21 Grudzień 2012 08:04
Więcej…
 
Jan Gerhard – polski Żyd prawicowy i oficer komunista PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 14 Luty 2012 06:58

Dziewięćdziesiąt lat temu, dnia 17 stycznia, w żydowskiej rodzinie we Lwowie (przy ul. Zygmuntowskiej 158), urodził się Wiktor Lew Bardach. Tam też później ukończył III Państwowe Gimnazjum im. Króla Stefana Batorego i Liceum im. Henryka Sienkiewicza. Szkoły te oprócz szerokiej wiedzy humanistycznej uczyły też skutecznie polskiego patriotyzmu. Ale Wiktor Lew Bardach był przecież Żydem, więc łatwo uległ właśnie rozwijającej się ideologii syjonistycznej. Wstąpił w 1937 roku do prawicowej organizacji młodych syjonistów, zwanej w skrócie: BETAR (BJT’’R). Wzorem swojego ojca występował przeciw lewicowym ruchom żydowskim.

 

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 14 Luty 2012 07:48
Więcej…
 
Na Nowy Rok – o kalendarzu naukowym z roku 1865. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Izrael Szejman   
Czwartek, 19 Styczeń 2012 06:32
Mamy już za sobą dwa tygodnie kolejnego roku w kalendarzu urzędowym, powszechnie obowiązującym – jako doskonalszym od księżycowego kalendarza starożytnych Żydów, który obowiązuje nas nadal już tylko w zakresie ustalania dni świątecznych judaizmu.
Więcej…
 
Święta – Chanuka 20-28 12 2011 r. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 20 Grudzień 2011 08:13

I znowu kolejny listopad ustąpił miejsca grudniowi, a jednocześnie jesień zamienia się w zimę. W religijnych kalendarzach największych wyznań jest to akurat okres bardzo świąteczny. Najważniejszym oczywiście świętem, jest nasza, żydowska Chanuka. Co roku przypominamy wtedy, że to właśnie nasi starożytni przodkowie uratowali dla wszystkich narodów i przyszłych pokoleń religię monoteistyczną opartą na zestawie etycznych przykazań mojżeszowych. Gdyby nie ponadczasowa mądrość starożytnych Żydów, gdyby nie ich czysta religijność i gdyby nie bezprzykładne bohaterstwo żydowskich powstańców, to nie byłoby dzisiaj nie tylko Żydow, ale i także miliardów chrześcijan i muzułmanów, bo przecież ich wyznania z judaizmu pochodzą.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 20 Grudzień 2011 08:16
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL