Hebrew Date: 2/3/5781 > Strona główna Aktualności Dzień Niepodległości

13

Lis

Dzień Niepodległości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Reb. Janusz Baranowski   

Jeszcze nie przebrzmiały ekumeniczne akcenty uroczystości gdańskich Asyż 2009, w których jako Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP braliśmy czynny udział, a już nadchodzi 91. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dniu 11 listopada 2009 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego przy bramie więziennej Areszty Śledczego w Gdańsku przy ulicy 3 Maja.

Uroczystości niepodległościowe organizowane są przez Wojewodę Pomorskiego i komitet organizacyjny stowarzyszenia "Nasz Gdańsk", z nieocenionym doc. dr. Andrzejem Januszajtisem, jego prezesem. Jako Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP z siedzibą w Gdańsku jesteśmy w komitecie organizacyjnym zdarzenia odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W dniu 28.10.2009 r. dwaj przewodniczący NGWM R: Jakub Szadaj i Janusz Baranowski zostali zaproszeniu i uczestniczyli w Radzie Miasta Gdańsk, w końcowym spotkaniu organizacyjnym przed uroczystościami odsłonięcia tablicy.

Uzgodniliśmy, że tylko trzy Kościoły i wyznania wezmą udział w uroczystości - Kościół katolicki, muzułmamie i żydzi. W ten sposób nawiązaliśmy do tradycji II Rzeczpospolitej wielokulturowei i wielowyznaniowej.

Uroczystości rozpoczęły się o 9:10 zbiórką uczestników, następnie odbyło się złożenie meldunku przedstawicielowi Dowództwa Marynarki Wojennej. Po meldunku nastąpiło powitanie uczestników i odegrano Hymn Państwowy. Po Hymnie Wojewoda Pomorski, Roman Zaborowski, wraz z WSZW wręczył odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie oficerskie. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wieńce i odbył się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. O godz. 10:30 przedstawiciele Marynarki Wojennej i MSZW złożyli meldunek o zakończeniu uroczystości. Po meldunku Radny Piotr Dzik wypuścił gołębie. Następnie ruszyła Parada Niepodległości przez Targ Rybny. Punktualnie o 12:00 rozpoczęła się Msza Święta w Intencji Ojczyzny, a ok. 14:10 nastąpiło Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej ku czci Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy modlitwę-przekaz odmówił w imieniu Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP z siedzibą w Gdańsku jej przewodniczący - Jakub Szadaj.

Pikanterii temu zdarzeniu przydało skojarzenie dwóch faktów i trzech osobowości. W roku 1917 za odmowę złożenia przysięgi okupantowi zostali aresztowani: naczelnik Józef Piłsudski i gen. Kazimierz Sosnkowski. Przed wywiezieniem ich do Berlina, na krótki okres, zostali osadzeni w areszcie śledczym w Gdańsku. Później była II Rzeczpospolita - 20 lat wolności, 1045 r i znów pięćdziesiąt lat czarna niewola bolszewicko-komunistyczna.

Rok 1968 - ten sam areszt śledczy w Gdańsku i po 51 latach w to samo miejsce co Piłsudski i Sosnkowski trafia Jakub Szadaj. Trafia aresztowany przez siepaczy sowieckiego reżimu w Polsce, z cichym rozkazem, aby nie wyszedł żywy. Po latach do tych samych cel trafia Bogdan Borusewicz - legenda opozycji gdańskiej i dzisiejszy Marszałek Senatu RP.

Ponury areszt śledczy połączył tych wszystkich gentelmenów, ich narodowe zrywy, dramaty i poświęcenia dla wspólnej Ojczyzny Polski, Ojczyzny wszystkich Polaków bez względu na wyznanie i zapatrywania polityczne. Oby więcej koło historii nie zatoczyło się i nie napełniło zatęchłych cel polskimi patriotami.

Szalom Alejchem dla Polski

Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego

Janusz Baranowski 

 

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.25 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:26