Hebrew Date: 8/15/5784 > Strona główna

11

Lut

Emil Kipa Prezydent UFL - Polska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Prof. dr hab. Andrzej Nowicki

65 lat temu (w latach 1930-1931) prezydentem Polskiej Grupy UFL (Uniwersalnej Ligi Masońskiej) był Emil Kipa (ur. 17 marca 1886 we Lwowie, zm. 5 stycznia 1958 w Warszawie). Mam przed sobą trzy jego biogramy: jeden z 1959 roku, drugi z 1967, trzeci z 1993. Autorem pierwszego był Jerzy Łojek (1932-1986); to biogram najobszerniejszy, wydrukowany pt Życie i działalność naukowa Emila Kipy. Autorem drugiego (hasła w Polskim Słowniku Biograficznym) był Bogusław Leśnodorski (1914-1985). Autorem trzeciego, zamieszczonego w książce: Masoneria polska XX wieku jest Ludwik Hass. Sądzą, że warto uzupełnić te biogramy o kilka dodatkowych informacji.

Więcej…
 

09

Lut

Jak żydokomuna i jej poplecznicy ukradli „Solidarność” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Aldona Zaorska, Warszawska Gazeta, nr 52/1, 23.12.2020 - 7.01.2021 r.

Robotnicy, którzy walczyli o wolną Polskę, zostali pierwszymi ofiarami „transformacji ustrojowej" zaplanowanej zresztą przy wódce w mieszkaniu Jadra Kuronia. Dlaczego tak się stało? Może dlatego, że wszystko było zaplanowaną operacją.

Więcej…
 

04

Lut

Ludzie i kwiaty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Prof. dr hab. Zbigniew Gertych

W ciągu kolejnych tysięcy lat rozwoju kultury materialnej i duchowej rośliny ozdobne towarzyszyły człowiekowi. Piękno kwiatów opiewali poeci już w Sumerze, a uprawa roślin ozdobnych była tak tam powszechna, że Lipilisztar wydał przepisy prawne w kodeksie dużo wcześniej niż kodeks Hammurabiego. Przepisy dotyczyły nie tylko ogrodów, ale i pól na których uprawiane były kwiaty. Piękno kwiatów opiewa Sanskryt, papirusy egipskie i biblia. Słynne były babilońskie ogrody Semiramidy i perskie rosaria przypałacowe, w których rosły róże z grupy Rosa damascena. Cesarz chiński w VII wieku p.n.e. miał w swojej bibliotece 600 ksiąg o różach, które, według znajdujących się w nich zapisów, rosły w Azji od 60 milionów lat. Rzymianie wyhodowali róże wielopłatkowe. W Średniowieczu wyłączono królową kwiatów na długo z życia jako symbolu rozwiązłości i grzechu czasów rzymskich. Dopiero w XI wieku nastąpił renesans róży. Biała lilia była w czasach rzymskich symbolem niewinności, a „Złote kwiaty” - chryzantemy - umieścili Japończycy w godle państwa. Konfucjusz 500 lat p.n.e. wymienia Tao hing Janga jako hodowcę nowych odmian złocieni. Wawrzyn do czasów greckich jest symbolem zwycięstwa, a granat piękna ust kobiecych. Lotos, w którego kwiecie miał się narodzić Budda, to nie tylko symbol piękna, ale i roślina obrzędowa. Podobnie w kręgu europejskim mirt przywodzi na myśl obrzędy weselne.

Więcej…
 

02

Lut

Nieboskie narodzenie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Mateusz Wojtalik, Newsweek, nr 52/53, 21.12.2020 - 3.01.2021 r.

Nie wiadomo, jak wyglądały narodziny Jezusa. Ale gdyby były podobne do innych ówczesnych i pojawiłyby się komplikacje, położne skupiłyby się na ratowaniu życia Marii

Ostatnio zmieniany w Piątek, 15 Styczeń 2021 09:32
Więcej…
 

28

Sty

BLIŻEJ LÓŻ I OBEDIENCJI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

W Nowy 5996 Rok Masoński i 1996 według kalendarza ogólnie obowiązującego w świecie profańskim „ Wolnomularz Polski ” wchodzi z nowa formułą wydawniczą i redakcyjną. Pragnąc pozostać nadal niezależnym, liberalnym pismem szeroko rozumianych Przyjaciół Sztuki Królewskiej, chcemy skupić naszą uwagę przede wszystkim na tym, co interesuje naszych głównych odbiorców. A więc na prenumeratorach i stałych Wiernych Czytelnikach. Wolnomularzach w fartuszkach i bez fartuszków, których interesuje nade wszystko to, co dzieje się aktualnie w masońskich lożach i obediencjach., niezależnie od istniejących podziałów, czy też różnic w rytualnym obrządku. Reprezentujemy konsekwentnie pogląd, iż wszyscy ludzie, akceptujący idee WOLNOŚCI, RÓWNOŚCI i BRATERSTWA i pragnący realizować je tak w swej pracy masońskiej, jaki w życiu publicznym stanowić powinni jedną, wspólną rodziną.

Ostatnio zmieniany w Poniedziałek, 01 Luty 2021 07:33
Więcej…
 

26

Sty

Segregacja ludzi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cwi Mikulicki   

Aldona Zaorska, Warszawska Gazeta, nr 2, 8-14.01.2021 r.

Plany ministra Niedzielskiego niepokojąco przypominają to, co starsi warszawiacy widzieli na własne oczy 80 lat temu. A to każe zapytać wprost, czy minister Niedzielski jest faszystą? Osiemdziesiąt lat temu w Warszawie były specjalnie oznakowane kawiarnie, parki, tramwaje, nawet ławki, a jedna trzecia mieszkańców została w ogóle odgrodzona od reszty i napiętnowana jako roznosząca zarazę.

Więcej…
 

21

Sty

MARSZ MASONÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Nas nie zgnębią reakcje i frakcje,

Ni wpływy zachodu i wschodu,

Jak czarne róże rozkwitną

Nasze fraki w Lidze Narodów.


Sursum córcia, mili masoni,

En avant, en avant, an avant!

Zawsze po naszej stronie

Lloyd George, lord Cecil i Briand.


Nie pomogą prasowe kalumnje

I trucizny w kolumnach i szpaltach,

My kamie kroczymy i dumnie

Po metropolij asfaltach.


Rączka w rączkę, choć gady się wiją,

Ze strachu się wiją i drżą –

Three cheers! es leben! niech żyją

Franc-mcicons, franc-macons, franc-macons!


Europa już płacze ze strachu,

Ameryka słucha blada -

świat jako jabłko

Z drzewa odcina

Wolnomularska szpada.


Sursum corda, mili masoni,

En avant, en avant, en avant!

Zawsze po naszej stronie

Lloyd George, lord Cecil i Briand.

K. I. GAŁCZYŃSKI „Cyrulik Warszawski” nr 37,
8 września 1928 r.

Opracował: Brat Bruno – Monaco

 

18

Sty

Chamy i Żydy, i Schaff w rozkroku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aron Kohn, Hajfa – Izrael   

Jacek „Rekontra" Piasecki, Warszawska Gazeta, nr 2, 8-14.01.2021 r.

już nie zostanie agronomem
„Ciemny" a „Świt" – księgowym
„Marusia" - matką
„Grom" – poetą
posiwia śnieg ich młode głowy

… tyle poeta w Wilkach, hołdzie dla Żołnierzy Niezłomnych. W tomiku Rovigo w wierszu poprzedzającym Ręce moich przodków Herbert zastanawia się, czego od niego chcą oliwkowe ręce z zaświatów. Abym się nie poddał. Więc pracują we mnie jak w cieście, z którego ma być ciemny chleb. A co przekracza wyobraźnię, to „wsadzają mnie szorstko na siodło, a stopy w strzemiona".

Więcej…
 

14

Sty

Na warsztacie Ludwika Hassa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

- Znakomity polski masonolog, przewodniczący Rady Naukowo-Programowej „Wolnomularza Polskiego” profesor Ludwik Hass wystąpił na kwietniowej imprezie w warszawskim Muzeum Im. Andrzeja Struga w niecodziennej roli. Mówił, o operze „Czarodziejski Flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Czyżby zmiana zainteresowań historycznych...?

Więcej…
 

12

Sty

Psychiatryczny Archipelag Gułag PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Aleksander Szumanski   

Aleksander Szumański, Bibuła - pismo niezależne

Przysięga Hipokratesa – przysięga składana przez lekarzy w starożytności, zawierała podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej. Wbrew powszechnej opinii jej autorem nie był sam Hipokrates, lecz jego uczniowie należący do kręgu pitagorejczyków (stąd między innymi niechęć do leczenia operacyjnego). Zaś samo sformułowanie podstawowych zasad etycznych zawodu lekarza wielu przypisuje Imhotepowi.

Ostatnio zmieniany w Wtorek, 05 Styczeń 2021 09:17
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL